ZalogujUzytkownik Haslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Nauka gry na keyboardzie w Częstochowie Nauka gry na pianinie w Częstochowie Nauka gry na saksofonie w Częstochowie

Poleć to, co sprawdzone i najlepsze Masz inne doświadczenia? Wystaw odpowiednią rekomendacje.
Forum Moja Rekomendacja Strona Główna » Luźne rozmowy na każdy temat

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Kurs PHP Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:12    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Absolutne podstawy

1.1. PHP w HTML-u

Użycie PHP jest bardzo łatwe i sprowadza się do wstawienia kodu bezpośrednio do pliku ze stroną WWW. Jednakże pliki zawierające skrypty PHP powinny mieć najczęściej rozszerzenie PHP, chyba że konfiguracja serwera wskazuje inaczej. Jeśli serwer napotka taki plik, to wysyła go do parsera PHP, który przetwarza skrypt w nim zawarty i odsyła gotowy kod HTML. Skrypty można wstawiać na cztery sposoby:

* <? echo "Skrypt PHP, najprostszy sposób”; ?>
* <?php echo "Prawie to samo, ale częściej stosowane”; ?>
* <script type="text/php”>echo "Metoda dla tych, co lubią dużo pisać”</script>
* <% echo "Metoda znana z ASP, nie każdy serwer ją obsługuje”; %>

1.2. Pierwszy skrypt

Teraz możemy już napisać pierwszy skrypt w PHP. Jego postać jest następująca:

<?php echo "Hello World!"; ?>

Plik zapisujemy jako pierwszy.php i umieszczamy na naszym koncie WWW (koniecznie z obsługą PHP). Otwierając go w przeglądarce, zobaczymy tylko tekst Hello World!. A teraz mała analiza:

1. elementy <?php oraz ?> to odpowiednio otwarcie i zakończenie bloku kodu PHP,
2. element echo „Hello World!”; to niby-funkcja zwracająca do przeglądarki podany w cudzysłowie tekst.

Procedury echo można użyć na dwa sposoby: echo ("tekst”); oraz echo "tekst”;, przy czym różnią się one tylko sposobem wyświetlania tekstu pochodzących z wielu źródeł. W wypadku echo („tekst”); treści możemy wstawić, oddzielając je przecinkiem, np. echo („tekst1”, „tekst2”, „tekst3”);, a w echo „tekst”;, łącząc je kropkami, np. echo „tekst1”.”tekst2”.”tekst3”;. Oba te sposoby dają taki sam wynik, czyli:tekst1tekst2tekst3.

Jeżeli chcemy oddzielić teksty spacjami, należy je dodać do funkcji echo, na przykład tak:

echo "tekst1 "."tekst2 "."tekst3"

1.3. Błędy ludzka rzecz

Pomyłki zdarzają się każdemu. Jeśli zrobimy jakąś literówkę lub poważniejszy błąd składniowy, parser poinformuje nas o tym następującym komunikatem: parse error: parse error, unexpected T_ECHO, expecting ',' or ';' in /var/www/kurs_php/kurs.php on line 3.

W informacji tej zawierają się informacje o rodzaju błędu oraz pliku i linii kodu, w którym się on znalazł.
Prostą i skuteczną metodą „debugowania” jest wstawianie w kluczowych miejscach skryptu procedury echo wyświetlającej wartości ważnych zmiennych. W ten sposób można się łatwo zorientować, czy skrypt w określonym miejscu zawiera dane, których oczekiwaliśmy. Przed pisaniem skryptów dla danego serwera warto się też zapoznać z funkcją phpinfo();. Pokazuje ona pełną konfigurację parsera PHP na serwerze, listę zmiennych środowiskowych, listę zainstalowanych modułów oraz wiele innych potrzebnych danych. Wystarczy wpisać w pustym pliku <? phpinfo(); ?> i wysłać ten plik na serwer.

1.4. Kończenie instrukcji

Każdą instrukcję w PHP (tak jak w wielu innych językach) należy zakończyć znakiem ; (średnik). Każde zakończenie instrukcji bez średnika spowoduje, że skrypt nawet nie zacznie być interpretowany przez parser. Od tej reguły jest tylko jeden wyjątek – średnikiem nie trzeba kończyć ostatniej instrukcji w bloku kodu PHP:

<?
echo "Tekst pierwszy";
echo "tekst drugi";
echo "tekst trzeci i ostatni"
?>

1.5. Komentarze

Komentarze to specjalnie oznaczone fragmenty kodu, które są omijane przez parser. Służą do różnych celów – można w nich umieszczać np. uwagi do danego fragmentu skryptu, znaki copyright czy uwagi do innych członków grupy roboczej. Istnieją trzy sposoby oznaczania komentarzy:

* // komentarz jednoliniowy, tylko do końca linii,
* # komentarz jednoliniowy, sposób znany z shella,
* /* komentarz wieloliniowy – można oznaczyć nim np. całe fragmenty kodu, aby tymczasowo wyłączyć je z wykonywania */ .

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:14    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Zmienne

2.1. Podstawy

Na razie tylko wyświetlaliśmy tekst za pomocą procedury echo. Teraz PHP pokaże, na co go naprawdę stać, czyli przyszedł czas na obliczenia. Porcje danych są przechowywane w zmiennych. Są to lokowane na czas wykonywania skryptu fragmenty pamięci, w których można przechowywać praktycznie dowolne dane. Zmienną w PHP oznaczamy znakiem $ (dolar). Rozróżniana jest wielkość znaków, a więc $zmienna, $ZmIeNNa i $ZMIENNA nie przechowują tych samych danych. Jest jeszcze jedna zasada nazywania zmiennych – nazwa musi się zaczynać od litery (wielkiej lub małej) lub znaku _ (podkreślenie). Dalej mogą wystąpić także cyfry. Oto kilka przykładowych nazw zmiennych:

* $liczba_wszystkich_wpisow,
* $_czy_prawda,
* $czyPrawda,
* $numerek.

Zgodnie z przyjętą konwencją, jeśli w nazwie zmiennej ma wystąpić kilka wyrazów, nie powinno się ich oddzielać znakiem podkreślenia ('_'), ale napisać każdy z nich (oprócz pierwszego) wielką literą (np. $liczbaWszystkichWpisów). W PHP nie musimy się martwić strukturami używanymi w innych językach programowania, takimi jak np. deklarowanie zmiennej czy jej typu. Wystarczy napisać po prostu:

<?
$text = "Ala ma kota, kot ma Alę";
$cyferka = 15;
?>

I już tworzona jest nowa zmienna (o ile taka już nie istnieje) i zapisywana jest jej wartość.

2.2. Działania na zmiennych

Zmienna jest strukturą, która (o ile przechowuje liczby) może być traktowana właśnie jak liczba. PHP pozwala na wykonywanie na nich standardowych działań dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Dla przykładu:

<?
$a = 15;
$b = 5;
$c = $a+$b;
$d = $a-$b;
$e = $a*$b;
$f = $a/$b;
$g = $a%$b;
?>

W tym przykładzie wartość zmiennej $c wyniesie 20 (suma), $d = 10 (różnica), $e = 75 (mnożenie) i $f = 3 (dzielenie). Wytłumaczenia wymaga znak '%' (modulo) – jest to operator reszty z dzielenia. W tym wypadku $g wyniesie 0, bo reszta z dzielenia 15 przez 3 wynosi właśnie zero.

2.3. Typy zmiennych

W PHP istnieje pięć podstawowych typów zmiennych:

* liczby całkowite (integer),
* liczby rzeczywiste (double),
* ciągi (string),
* tablice (array),
* obiekty (object).

PHP, kiedy zachodzi taka potrzeba, automatycznie zamienia rodzaje zmiennych. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy zadowoleni z wyniku takiej zamiany. Pozostaje wtedy jedno wyjście – rzutowanie. W PHP mamy do czynienia z dwoma typami tej procedury: cast oraz settype(). Pierwszy służy do jednorazowej zamiany typu zmiennej. Wystarczy dopisać przed nazwą zmiennej typ w nawiasie, aby uzyskać pożądany wynik. Dla przykładu:

<?
$liczbaRzeczywista = (real) $liczbaCalkowita;
?>

W tym wypadku dozwolone typy rzutowań to:

* (int), (integer) – rzutuj do typu całkowitego,
* (real), (double), (float) – rzutuj do typu rzeczywistego,
* (string) – rzutuj do ciągu,
* (array) – rzutuj do tablicy,
* (object) – rzutuj do obiektu.

Rzutowanie cast stosuje się także w zabezpieczaniu skryptu przed możliwymi atakami. Więcej o tym w rozdziale „Bezpieczeństwo skryptów”.

Druga możliwość to użycie funkcji settype(), która pobiera dwa argumenty. Pierwszy to nazwa zmiennej, której typ chcemy ustalić, a drugi to docelowy typ zmiennej. (dozwolone to „integer”, „double”, „string”, „array” i „object”). Dla przykładu:

<?
$liczba = 10.3;
settype($liczba, "integer");
echo $liczba;
?>

Po wykonaniu tego przykładu pokaże się liczba 10, ponieważ liczba 10,3 została zamieniona na liczbę całkowitą.

2.4. Zmienne predefiniowane przez serwer

W każdym skrypcie możemy użyć kilku zdefiniowanych i gotowych do użycia zmiennych. Ich wartości zależą od ustawień serwera. Oto najważniejsze z nich:

* DOCUMENT_ROOT – zwraca katalog główny serwera WWW, gdzie umieszczony jest skrypt,
* HTTP_ACCEPT_CHARSET – zwraca zawartość nagłówka „Accept-Charset” z aktualnego zapytania, jeśli taki istnieje, np. iso-8859-1, utf-8 etc.,
* HTTP_HOST – zwraca zawartość nagłówka „Host” z aktualnego zapytania, jeśli taki istnieje,
* HTTP_REFERER – zwraca adres strony (jeśli taka istniała), która przekierowała do przeglądarkę do naszej witryny. Wartość ta powinna być ustalona przez przeglądarkę, ale nie wszystkie aplikacje sobie z tym radzą. Zmienna ta jest używana często przy tworzeniu statystyk WWW,
* HTTP_USER_AGENT – zwraca zawartość nagłówka „User-Agent” z zapytania, jeśli taki istnieje. Jest to ciąg informujący o przeglądarce, która została użyta do wyświetlenia bieżącej strony,
* REMOTE_ADDR – zwraca adres IP użytkownika, który wyświetlił bieżącą stronę,
* SCRIPT_FILENAME – zwraca ścieżkę do wykonywanego skryptu,
* SERVER_ADMIN – zwraca adres administratora serwera WWW. Jeśli skrypt działa na wirtualnym serwerze, to będzie to wartość podana dla tego wirtualnego serwera,
* SERVER_PORT – zwraca port na serwerze, którego użyto do połączenia. Dla standardowych połączeń będzie to wartość 80,
* SERVER_SIGNATURE – zwraca ciąg zawierający wersję i nazwę wirtualnego hosta, który jest dodawany do stron generowanych przez serwer,
* SCRIPT_NAME – zwraca ścieżkę do wykonywanego pliku. Jest to przydatne w wypadku skryptów odwołujących się do samych siebie.

Powyższe zmienne wyświetlamy w następujący sposób:

<?
echo $_SERVER['nazwa_zmiennej_predefiniowanej'] ;
?>

2.5. Stałe

W PHP istnieją też obiekty, które nazywamy „stałymi” – są to rodzaje zmiennych, które przechowują pewne określone dane i nie można zmienić ich wartości w trakcie wykonywania skryptu. W zapisie różnią się one od tradycyjnych zmiennych tym, że nie mają znaku dolara na początku. PHP tworzy automatycznie kilka stałych gotowych do wykorzystania w skryptach:

* __FILE__ – zawiera nazwę pliku, który jest akurat przetwarzany. Jeśli stała ta znajduje się w pliku, którego treść znajduje się w innym zbiorze (include), to również zwracana jest nazwa pliku podstawowego, gdzie użyto stałej,
* __LINE__– zawiera numer akurat przetwarzanej linii skryptu. Jeśli stała ta znajduje się w pliku, którego treść znajduje się w innym zbiorze (include), to również zwracany jest numer linii z pliku podstawowego,
* PHP_VERSION – zawiera wersję akurat używanego parsera PHP,
* PHP_OS – zawiera nazwę systemu operacyjnego, na którym uruchamiany jest parser PHP.

Własne stałe można definiować funkcją define(), która pobiera dwa argumenty – nazwę stałej i jej wartość. Dla przykładu:

<?
define(HELLO, "Witam!")
echo HELLO; //Wyświetli: Witam!
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:22    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Operatory

3.1. Operatory

Operatory to specjalne znaki, pozwalające na wykonywanie operacji na zmiennych. Pomagają one też wyłapywać błędy w kodzie, jak również porównywać zmienne.

3.2. Operatory arytmetyczne

Poznaliśmy je już w poprzednim rozdziale. Są to: +, -, *, / i %, czyli odpowiednio: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i dzielenie modulo (zwraca resztę z dzielenia).

3.3. Przypisanie

Operator przypisania wygląda jak znak 'równa się' (=). Jest to przypisanie wartości wyrażenia z jego prawej strony (wyrażenie, czyli zmienna lub funkcja zwracająca jakąś wartość) do zmiennej z jego lewej strony. Dla przykładu:

<?
$a = 5; //przypisuje liczbę 5 do zmiennej $a
?>

3.4. Operatory porównania

Służą do porównywania wartości stojących po ich lewej i prawej stronie. Poniższa tabela zawiera kompletną listę operatorów porównania w PHP.

Przykład


Nazwa


Opis
$a == $b Równy Zwraca TRUE, jeśli $a jest równe $b.
$a === $b Identyczny Zwraca TRUE, jeśli $a jest równe $b i obie zmienne są tego samego typu (tylko w PHP 4).
$a != $b Różny Zwraca TRUE, jeśli $a nie jest równy $b.
$a <> $b Różny Zwraca TRUE, jeśli $a nie jest równy $b.
$a !== $b Nie identyczny Zwraca TRUE, jeśli $a nie jest równy $b lub nie są tego samego typu (tylko w PHP 4).
$a < $b Mniejszy niż Zwraca TRUE, jeśli $a jest mniejszy od $b.
$a > $b Większy niż Zwraca TRUE, jeśli $a jest większy od $b.
$a <= $b Mniejszy lub równy Zwraca TRUE, jeśli $a jest mniejszy lub równy $b.
$a >= $b Większy lub równy Zwraca TRUE, jeśli $a jest większy lub równy $b.

3.5. Kontrola błędów

W PHP4 istnieje operator wyciszający błędy – jest to @ (małpa). Umieszczony przed dowolnym wyrażeniem zapobiega wyświetleniu komunikatu o błędzie. Jeśli jest to błąd typu fatal error, to skrypt zostanie zatrzymany, ale treść błędu i tak nie zostanie wyświetlona. W komercyjnych aplikacjach bardzo często stosuje się operator @, gdyż wręcz niedopuszczalne jest pojawienie się błędu (na przykład typu parse error) w programie.

3.6. Inkrementacja i dekrementacja

Jeśli zachodzi potrzeba podniesienia lub zmniejeszenia wartości danej zmiennej o 1, nie musimy od razu pisać $a=$a+1; etc. Poniższa tabela pokazuje, w jaki sposób wykorzystać do tego celu wbudowane w PHP mechanizmy.

Przykład


Nazwa


Opis
++$a Preinkrementacja Najpierw zwiększa wartość $a o jeden, a potem zwraca $a.
$a++ Postinkrementacja Najpierw zwraca $a, a potem zwiększa $a o jeden.
--$a Predekrementacja Najpierw zmniejsza wartość $a o jeden, a potem zwraca $a.
$a-- Postdekrementacja Najpierw zwraca $a, a potem zmniejsza $a o jeden.

3.7. Trochę logiki – operatory logiczne

Operatory te wykorzystuje się głównie w instrukcjach warunkowych typu if, jeśli umieszczony został więcej niż jeden warunek.

Przykład


Nazwa


Opis
$a and $b I Zwraca TRUE, jeśli zarówno $a, jak i $b są TRUE.
$a or $b Lub Zwraca TRUE, jeśli $a lub $b są TRUE.
$a xor $b Wyłącznie-Lub Zwraca TRUE, jeśli $a lub $b jest TRUE, ale nie jednocześnie.
! $a Nie Zwraca TRUE, jeśli $a nie jest TRUE.
$a && $b I Zwraca TRUE, jeśli zarówno $a, jak i $b są TRUE.
$a || $b Lub Zwraca TRUE, jeśli $a lub $b jest TRUE.

3.8. Operatory łańcuchowe (stringów)

Istnieją dwa takie operatory . (kropka) oraz .= (kropka+znak równości). Pierwszy z nich łączy dwa ciągi z jego lewej i prawej strony, a następnie zapisuje wynik do zmiennej. Dla przykładu:

<?
$ciag1 = "Hello";
$ciag2 = " world";
$razem = $ciag1.$ciag2; // $razem zawiera teraz Hello world
?>

Drugi operator łańcuchowy (.=) dopisuje wartość ciągu z jego prawej strony do zmiennej z jego lewej strony. Dla przykładu:

<?
$razem = "Hello";
$ciag2 = " world";
$razem .= $ciag2; //$razem teraz również zawiera Hello world
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:24    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Struktury kontrolne

Czas zająć się tworzeniem bardziej rozbudowanych programów – takich, które odpowiednio reagują np. na dane wprowadzone przez użytkownika. Służą do tego pewne fragmenty kodu zwane strukturami kontrolnymi.

4.1. Instrukcje warunkowe

Instrukcje warunkowe są znane ze wszystkich języków programowania. Używa się ich do sprawdzenia tego, czy dany warunek jest prawdziwy, i na podstawie wyniku takiego zapytania wykonania określonego fragmentu kodu. Jeśli dane sprawdzenie nie przynosi oczekiwanego rezultatu, sprawdzany jest kolejny warunek (i ewentualnie uruchamia przypisany mu blok kodu). W wypadku gdy nie jest spełniony żaden warunek, wykonuje się jeszcze inny blok instrukcji. Dla przykładu:

<?
if (pierwszy warunek do spełnienia) {
instrukcje do wykonania, gdy pierwszy warunek jest prawdą
}
else if (drugi warunek do spełnienia) {
instrukcje do wykonania, gdy drugi warunek jest prawdą
}
//dowolna ilość warunków else if...
else if (n-ty warunek do spełnienia) {
instrukcje do wykonania, gdy n-ty warunek jest prawdą
}
else {
instrukcje do wykonania, gdy żaden warunek nie jest prawdą
}
?>

Oczywiście nie wszystkie bloki struktury kontrolnej IF muszą być zawsze wykorzystywane. Konieczny jest jedynie blok if..,, a bloki else if i else można umieścić lub nie (w zależności od aktualnej potrzeby).

Za warunek można uznać wszystko, co zwraca jakąś wartość, czyli zmienną, instrukcję warunkową lub funkcję. Za prawdę uznawane jest wszystko, co ma wartość większą od 0. Dla przykładu:

<?
if ($a>$b) {
echo "a jest większe niż b";
}

if ($ble) {
echo "Wartość zmiennej ble to".$ble;
}
else {
echo "Zmienna ble jest pusta"
}

if ($row=mysql_fetch_array($res)) {
echo "Kolejny rekord bazy danych.";
}
?>

Instrukcje mogą być też lokowane jedna w drugiej. Dla przykładu:

<?
if ($a>$b) {
if ($a>$c) {
echo "Zmienna a jest większa od zmienych b i c";
}
}
?>

Jednak powyższy przykład można zastąpić innym – mniej skomplikowanym – łącząc wyrażenia operatorami logicznymi. Dla przykładu:

<?
if ($a>$b && $a>$c) {
echo "Zmienna a jest większa od zmienych b i c";
}
?>

Wyrażenia logiczne da się łączyć w jeszcze bardziej skomplikowane struktury, dodając nawiasy i znak ! (wykrzyknik) przed nimi, czyli zaprzeczając wyrażeniu w nawiasie lub pojedynczemu wyrażeniu. Oto dłuższy przykład do przeanalizowania:

<?
if (!($a>$b && $a>$c) && ($d<$e || $e<$h)) {
echo "Prawda tylko wtedy, gdy $a<$b, $a<$c oraz $d<$e lub $e<$h";
}
?>

4.2. Pętla for

Pętla FOR jest używana tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba wykonania jakiegoś kodu określoną liczbę razy (założoną z góry przez autora lub pochodzącą ze zmiennej). Składnia tej pętli przedstawia się następująco:

<?
for (inicjalizacja zmiennych; sprawdzenie warunku;
modyfikacja zmiennych) {
//instrukcje do wykonania
}
?>

Przeanalizujmy następujący przykład, aby się przekonać, jak prosta w użyciu jest pętla FOR:

<?
for($i=10; $i<20 ; $i++) {
echo "<span style=\"font-size:".$i."px\"> tekst </span><br />"
}
?>

W powyższym kodzie $i=10 oznacza początkową wartość licznika pętli. Najpopularniejszym sposobem jest oznaczenie jej jako i, ale można ją nazwać dowolnie. Wyrażenie $i<20 oznacza, że pętla jest wykonywana, dopóki ten warunek jest prawdą. Wyrażenie $i++ podnosi wartość licznika o 1. Równie dobrze można by wpisać tu $i+=2.

4.3. Pętla while

Kolejnym rodzajem pętli jest pętla WHILE. W tym wypadku nie jest z góry narzucone to, ile razy dany blok instrukcji zostanie wykonany. Jest on wykonywany, dopóki podany warunek jest prawdziwy. Schemat działania tej instrukcji wygląda następująco:

<?
while (warunek) {
//instrukcje do wykonania
}
?>
W ten sposób można zapisać przykład dotyczący pętli FOR:
<?
$i=10;
while ($i<20)
echo "<span style=\"font-size:".$i."px\"> tekst </span><br />"
$i++;
}
?>

4.4. Pętla do..while

To specyficzna odmiana pętli WHILE, bo jeśli we WHILE warunek jest na starcie fałszywy, to pętla ani razu nie wykona bloku instrukcji. W wypadku użycia DO…WHILE pętla wykona blok instrukcji przynajmniej raz (nawet wtedy, gdy warunek jest od początku fałszywy). Schemat działania tej instrukcji wygląda następująco:

<?
do {
//instrukcje do wykonania
} while (warunek);
?>

4.5. Pętla foreach

Pętla ta jest zaczerpnięta z innego języka programowania – Perla. Ułatwia ona obsługę tablic i tablic asocjacyjnych. Poniższy przykład pokazuje, jak łatwo zamienić pętlę FOR na FOREACH w wypadku korzystania z tablic.
Blok instrukcji:

<?
for($i=0;$i<sizeof($kolory);$i++) {
echo "Kolorek: ".$kolory[$i]
}
?>

jest równoważny zapisowi:

<?
foreach ($kolory as $kolor) {
echo "Kolorek: ".$kolor
}
?>

Atuty FOREACH stają się jeszcze bardziej oczywiste w wypadku obsługi tablic asocjacyjnych.

Blok instrukcji:

<?
while( list($klucz, $wartosc) = each($tabliczka) )
echo "$klucz => $wartosc<br />";
}
?>

jest równoważny zapisowi:

<?
foreach ($tabliczka as $klucz => $wartosc) {
echo "$klucz => $wartosc <br />";
}
?>

4.6. Switch

Switch jest rodzajem skondensowanej instrukcji warunkowej, którą zazwyczaj zastępujemy rozbudowane i wielokrotne użycia ELSE IF. Dla przykładu:

<?
switch ($miasto) {
case 'warszawa': echo "Pochodzisz ze stolicy?"; break;
case 'hel': echo "Mieszkasz nad morzem?"; break;
case 'sanok': echo "A może w Bieszczadach?"; break;
default: echo "Miasto nierozpoznane.";
}
?>

W pierwszym nawiasie podaje się nazwę zmiennej, której wartość chcemy sprawdzać. Następnie sprawdzamy, czy wartość tej zmiennej to „warszawa”. Jeśli tak jest, skrypt ma wyświetlić zdanie: „Pochodzisz ze stolicy?”. Jeżeli nie, skrypt sprawdza kolejny warunek itd. Bardzo ważne jest słowo BREAK na końcu każdej instrukcji. Jeśli o nim zapomnimy, parser wykona cały kod, aż do kolejnego BREAK lub końca SWITCH. Czasami ominięcie BREAK jest założone przez programistę. Na koniec wyjaśnijmy jeszcze DEFAULT – tutaj należy określić, który blok instrukcji ma zostać wykonany, gdy wartość zmiennej nie zgodzi się z żadnym CASE.

4.7. Przerwania wykonania pętli

Może się zdarzyć, że będziemy chcieli przerwać wykonywania pętli. Służą do tego instrukcje BREAK oraz CONTINUE. Pierwsza z nich powoduje przerwanie wykonywania pętli, a co za tym idzie – dalszej części zawartego w niej kodu. Funkcja CONTINUE powoduje natomiast przerwanie aktualnej iteracji (przebiegu) pętli i wykonanie jej od nowa.

4.8. Dwie alternatywy

Istnieją też składnie alternatywne do tych przedstawionych powyżej. Pierwsza z nich to skrócona wersja instrukcji warunkowej IF. Jej schemat jest następujący:

<?
((warunek)? instrukcje jeśli warunek jest
prawdziwy : instrukcje w przeciwnym wypadku)
?>

W ten sposób możemy np. umieszczać instrukcje warunkowe wewnątrz tekstu wyświetlanego za pomocą funkcji ECHO. Dla przykładu:

echo "Liczba 5 jest ".((5>$a)"
"większa" : "mniejsza").' od zmiennej $a';

Koleją możliwością jest niewykorzystywanie nawiasów klamrowych w instrukcjach IF, FOR, SWITCH, WHILE oraz FOREACH. Zamiast klamry otwierającej należy umieścić dwukropek, a na końcu słowo ENDIF, ENDSWITCH bądź inny END... – odpowiedni do użytej pętli. Taka składnia obejmuje też użycie ELSEIF i ELSE:

<?
if ($a<5 && $b<5) :
echo "przypadek pierwszy";
elseif ($a<5 && $b>5) :
echo "przypadek drugi";
else:
echo "ostatnia możliwość";
endif;
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:25    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Tablice

5.1. Co to jest tablica?

Tablice to typy zmiennych, które służą do przechowywania innych zmiennych. Używanie tablic pomaga np. w przeglądaniu wpisów pobranych z bazy danych lub odczytanej listy plików z foldera na serwerze, gdyż można się do nich odwoływać po ich indeksach (liczby całkowite) lub identyfikatorach tekstowych (w tablicach asocjacyjnych). W wypadku identyfikatorów tekstowych należy pamiętać, że zaczynają się one od zera, gdyż często młodzi programiści popełniają tu błąd. Oto przykład przypisania trzech kolejnych wartości do tablicy $tablica.

<?
$tablica[0] = 8;
$tablica[1] = 9;
$tablica[2] = 1;
?>

Kiedy chcemy po prostu dodać nową pozycję do tablicy, wystarczy zastosować powyższy zapis, pomijając numer klucza w nawiasie kwadratowym. Dla przykładu:

<?
$tablica[] = 8;
$tablica[] = 9;
$tablica[] = 1;
?>

Elementem tablicy może być dowolna zmienna, nawet inna tablica. Gdy powstanie taka konstrukcja, tablicę nazywamy wielowymiarową i do elementu odwołujemy się poprzez zapis uwzględniający liczbę wymiarów. Dla przykładu:

<?
$tablica[0][7] = "18 małych kotków";
echo $tablica[0][7];
$tablica[0][7]["tytuł"][2] = "Ala ma kota, a sierotka ma rysia";
//można też wprowadzać indeksy tekstowe (patrz niżej)
i więcej niż dwa wymiary tablicy
?>

5.2. Tablice asocjacyjne

Tablice asocjacyjne to odmiany tablic, w których zamiast indeksów liczbowych występują indeksy tekstowe. Najczęstsze zastosowanie tej struktury danych prezentuje poniższy przykład. Tablica reprezentuje konkretną osobę, a wiersze to jej dane osobowe.

<?
echo $kowalski["imie"] = "Jan";
echo $kowalski["miasto"] = "Warszawa";
echo $kowalski["ulica"] = "Polna";
echo $kowalski["wiek"] = 19;
echo $kowalski["kawaler"] = true;
?>

5.3. Przeglądanie tablic

Czasem będziemy potrzebowali wykonać jakąś operację na wszystkich elementach tablicy. np. porównać ze wzorcem. W wypadku zwykłej tablicy (gdy znamy liczbę jej elementów) wystarczy użyć pętli FOR i następującej konstrukcji:

<?
for ($i=0;$i<10;$i++) {
echo $tablica[$i];
}
?>

Lecz jeśli nie znamy liczby elementów tablicy, bo jest ona zmienna i zależy np. od wprowadzonych wcześniej informacji, należy posłużyć się funkcją sizeof(). Podając jako argument nazwę tablicy, otrzymamy liczbę jej elementów. Dla przykładu:

<?
for ($i=0;$i<sizeof($tablica);$i++) {
echo $tablica[$i];
}
?>

Nieco bardziej skomplikowane jest przeglądanie tablicy asocjacyjnej, ale i tutaj użyteczne są dwie konstrukcje. Dla przykładu:

<?
foreach ($tablica as $klucz => $wartosc) {
echo "$klucz => $wartosc <br />";
}
?>

<?
while( list($klucz, $wartosc) = each($tabliczka) )
echo "$klucz => $wartosc<br />";
}
?>

W pierwszym przykładzie kod zwraca dla każdej iteracji pętli parę zmiennych: $klucz i $wartosc. Zawierają one odpowiednio nazwę klucza i jego wartość. W drugiej konstrukcji należy wyjaśnić funkcje list() i each().

* list() – podobnie jak array(), list() nie jest tak naprawdę funkcją, ale elementem składni języka. Używamy list(), aby przypisać listę zmiennych do funkcji zwracającej tablicę wyników (np. explode()),
* each() – zwraca bieżącą parę klucza i wartości z tablicy oraz przesuwa kursor tablicy (wewnętrzny wskaźnik tablicy). Aby odczytać tablicę ponownie, używając each(), należy użyć funkcji reset(), co spowoduje powrót na początek tablicy.

Zatem each() zwraca tablicę, w której na pierwszej pozycji jest klucz, a na drugiej wartość, list() natomiast przechwytuje ją i zapisuje do dwóch zmiennych.

5.4. Zamiana tablic na stringi i odwrotnie

Zdarza się, że ciąg znaków trzeba zamienić na tablicę (chociażby przy odczytywaniu danych z pliku). Potrzebna jest wówczas funkcja explode(). Jak sama nazwa wskazuje, funkcja ta rozdziela określony ciąg znaków i tworzy z powstałych elementów tablicę. Funkcja pobiera dwa argumenty: ciąg znaków lub znak, który stanowi element rozdzielający, a także zmienną zawierającą ciąg, który chcemy rozdzielić. Dla przykładu:

<?
$wpisy = explode("|", $odczyt);
?>

Wywołanie takie zwróci tablicę o nazwie $wpisy z pojedynczymi elementami, które były w oryginalnym ciągu rozdzielone symbolem |.
Elementy tablicy można również tablicę połączyć określonym znakiem (aby je np. zapisać w pliku). Służy do tego funkcja implode(). Pobiera ona dwa argumenty. Pierwszy to ciąg, którymi mają być połączone elementy tablicy, a drugi to nazwa zmiennej tablicy z danymi.

<?
$doZapisu = implode("|", $wpisy);
?>

5.4.1. Sortowanie tablic

Do sortowania tablic – zarówno zwykłych, jak i asocjacyjnych – napisano wiele funkcji. Poniżej opisujemy sposób działania najważniejszych.

* asort() – sortuje rosnąco tablice asocjacyjne według wartości kluczy, zachowując przypisanie kluczy do wartości,
* arsort() – sortuje malejąco tablice asocjacyjne według wartości kluczy, zachowując przypisanie kluczy do wartości,
* ksort() – sortuje rosnąco tablice asocjacyjne według kluczy, zachowując przypisanie kluczy do wartości,
* krsort() – sortuje malejąco tablice asocjacyjne według kluczy, zachowując przypisanie kluczy do wartości,
* sort() – sortuje rosnąco zwykłe tablice,
* rsort() – sortuje malejąco zwykłe tablice,
* uasort() – funkcja sortująca tablice asocjacyjne za pomocą zdefiniowanej przez użytkownika funkcji porównującej elementy (nazwa funkcji jest podawana za pomocą drugiego parametru),
* usort() – funkcja sortująca zwykłe tablice za pomocą funkcji zdefiniowanej przez użytkownika,
* uksort() – funkcja sortująca tablice asocjacyjne według klucza za pomocą funkcji zdefiniowanej przez użytkownika.

5.4.2. Inne przydatne funkcje

* array_change_key_case (array wejście [, int wielkość]) – zmienia klucze w tablicy wejście, tak aby były one pisane tylko dużymi lub tylko małymi literami. Zmiana zależy od ostatniego opcjonalnego parametru case. Można do niego przekazać jedną z dwóch stałych: CASE_UPPER lub CASE_LOWER. Domyślną wartością jest CASE_LOWER. Indeksy liczbowe będą pozostawione,
* array_flip (trans) – zwraca tablicę w odwróconym porządku, tzn. klucze z tabeli trans stają się wartościami, a wartości trans stają się kluczami. Zauważmy, że wszystkie wartości tablicy trans muszą mieć poprawne klucze, tzn. muszą być albo typu integer, albo string. Jeśli wartość nie ma prawidłowego typu, wyświetlone zostanie ostrzeżenie, a para klucz i wartość nie będzie odwrócona,
* array_fill (indeks_początkowy, num, wartość) – wypełnia tablicę wartością wartość, począwszy od indeksu indeks_początkowy przez num kolejnych elementów tablicy,
* array_pop (tablica) – zdejmuje i zwraca ostatnią wartość tablicy tablica, skracając tę tablicę o jeden element. Jeśli tablica jest pusta (lub nie jest tablicą), zwracana jest wartość NULL,
* array_push (tablica, wartosc [, wartosc ...]) – traktuje zmienną tablica jako stos i wstawia przekazane parametry na koniec podanej tablicy. Długość parametru tablica zwiększa się o liczbę przekazanych wartości. Funkcja zwraca nową liczbę elementów tablicy,
* array_shift (tablica) – usuwa pierwszą wartość parametru tablica i zwraca go, skracając tę tablicę o jeden element i przesuwając wszystkie pozostałe elementy w dół. Jeśli tablica jest pusta (lub nie jest tablicą), zwracana jest wartość NULL,
* array_unshift ( tablica, wartość, [wartosc...]) – wstawia jeden lub więcej przekazanych jako parametry elementów na początek tablicy tablica. Zauważmy, że lista elementów jest wstawiana jako całość, więc elementy zostają w takim samym porządku. Funkcja zwraca nową liczbę elementów w tablicy tablica,
* array_search (igła, stóg_siana [, ścisły]) – przeszukuje stóg_siana w poszukiwaniu parametru igła i zwraca odpowiedni klucz, jeśli został on znaleziony, lub FALSE w przeciwnym wypadku. Jeżeli trzeci parametr ścisły jest ustawiony na TRUE, to array_search() porówna także typy parametru igła z tymi z parametru stóg_siana.

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:26    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

System plików

6.1. Wstęp

W tej części zajmiemy się metodami pozwalającymi na przechowywanie danych w plikach, czyli tzw. płaskimi bazami danych. Opiszemy tutaj, jak otwierać plik oraz czytać i zapisywać do nich informacje.
Wszystkie funkcje obsługujące pliki jako pierwszy parametr pobierają zmienną – tzw. uchwyt do pliku. Jest to specjalna nazwa zwracana przez funkcję otwierającą plik – fopen() – która jednoznacznie identyfikuje dany zbiór. Aby otworzyć plik, należy użyć funkcji fopen(). Pobiera ona dwa parametry. Pierwszy to nazwa pliku do otwarcia, a drugi to tryb otwarcia. Ten ostatni określa cel, w jakim otworzyliśmy zbiór. Istnieje pięć takich trybów:

* r – plik tylko do odczytu (wewnętrzny wskaźnik pliku umieszczany jest na początku zbioru),
* r+ – plik do odczytu i zapisu (wewnętrzny wskaźnik pliku umieszczany jest na początku zbioru),
* w – plik tylko do zapisu (wewnętrzny wskaźnik pliku umieszczany jest na końcu zbioru). Należy tutaj dodać, że zawartość pliku jest niszczona (długość pliku jest zmieniana na zero), a jeśli plik nie istnieje, PHP próbuje go stworzyć,
* w+ – plik do odczytu i do zapisu (wewnętrzny wskaźnik pliku umieszczany jest na końcu pliku). Zawartość pliku jest niszczona (długość pliku jest zmieniana na zero). Jeśli plik nie istnieje, PHP próbuje go stworzyć,
* a – plik tylko do zapisu (wewnętrzny wskaźnik pliku umieszczany jest na końcu pliku). Jeśli plik nie istnieje PHP, próbuje go stworzyć.

Wewnętrzny wskaźnik pliku określa miejsce, w którym mają być zapisywane dane lub (przy procedurze odczytującej po jednym znaku) który znak ma być odczytany.
Aby otworzyć plik do odczytu, wystarczy wpisać kod:

<?
$plik = fopen("dane/imiona.txt", "r");
?>

Po zakończeniu używania pliku można (ale nie trzeba) go zamknąć. Służy do tego funkcja fclose(wskaznik_do_pliku). Dla przykładu:

<?
fclose($plik);
?>

6.2. Wewnętrzny wskaźnik pliku

Wewnętrzny wskaźnik pliku określa, skąd w pliku mają być odczytywane dane lub gdzie mają być zapisywane. Przesuwa się on automatycznie dalej po każdej procedurze odczytania określonej porcji danych z pliku. Czasem jednak chcemy odczytać np. 25. znak z pliku. Nie trzeba wtedy czytać po kolei każdego znaku, aby dojść do tego właściwego. Wystarczy użyć funkcji fseek(). Pobiera ona trzy argumenty. Pierwszy to oczywiście uchwyt do pliku, kolejny to przesunięcie, a trzeci (opcjonalny) to rodzaj przesunięcia. Dostępne są trzy wartości przesunięcia:

* SEEK_SET – ustawia wskaźnik na pozycję określoną poprzez przesunięcie (domyślne),
* SEEK_CUR – ustawia wskaźnik na pozycję równą aktualnej i uwzględnia przesunięcie,
* SEEK_END – ustawia wskaźnik na koniec pliku i uwzględnia przesunięcie. Jeśli chcemy ustawić wskaźnik w konkretnej odległości (liczby znaków) od końca zbioru, przesunięcie musi być ujemne.

Istnieje też funkcja rewind(), która pobiera jako argument uchwyt do pliku i przesuwa wskaźnik na jego początek.

6.3. Odczyt z pliku

Jest kilka możliwości odczytu danych z pliku. Pierwsza to odczyt po kolei po jednym znaku. Służy do tego funkcja fgetc(). Wystarczy jako argument podać tylko uchwyt do pliku. Zwraca ona jeden odczytany znak lub false, jeśli natrafimy na koniec zbioru. Ważne jest to, że aby sprawdzić, czy funkcja oddała wartość false, należy użyć operatora === lub !==, ponieważ przy użyciu == lub != wartości „„ (pusty string), lub 0 dzięki zamianie typów zmiennych w PHP też będą interpretowane jako false. Dla przykładu:

<?
while (false !== ($char = fgetc($file))) {
echo "Aktualny znak to $char <br />";
}
?>

Kolejną możliwością jest odczyt linijka po linijce. Służy do tego funkcja fgets(). Jako parametry należy podać uchwyt do pliku i opcjonalnie maksymalną długość odczytanej linii. Czytanie linii kończy się, gdy funkcja dojdzie do końca linii (znak nowej linii jest dołączany do zwróconej wartości) lub do końca pliku. W PHP do 4.3 wartością domyślną było 1024 znaki, od wersji 4.3.0, gdy nie podany jest parametr określający długość, czytane są całe linijki (do końca).
Można też odczytać od razu cały plik. Wystarczy użyć funkcji fread(). Jej argumentami są: uchwyt do pliku i liczba znaków, jaka ma być odczytana. Często jako liczbę znaków podaje się całkowitą długość pliku, obliczoną funkcją filesize(nazwa_pliku). Dla przykładu:

<?
$plik = fopen("plik.txt", "r");
$dane = fread($plik, filesize("plik.txt"));
?>

Jeśli podana ilość danych do odczytania jest mniejsza niż długość pliku, to po ponownym wywołaniu tej funkcji zwróci ona dane, od momentu gdzie zakończyło się poprzednie czytanie z pliku.
Kolejna możliwość to odczyt całego pliku za pomocą tylko jednej linijki kodu:

<?
$dane = fread(fopen("plik.txt", "r"), filesize("plik.txt"));
?>

Ale już od PHP w wersji 4.3 istnieje dla powyższej instrukcji dużo lepsza alternatywa – funkcja file_get_contents(). Wystarczy podać jako argument nazwę pliku – tym razem nie jest to uchwyt, czyli pliku nie trzeba otwierać, używając fopen() 0 – a funkcja zwróci całą zawartość pliku. Dla przykładu:

<?
$dane = file_get_contents("plik.txt");
?>

Kolejną (już ostatnią) metodą odczytywania zawartości pliku jest przeniesienie jego zawartości do tablicy, gdzie każdy wpis odpowiada jednej linii z pliku. Służy do tego funkcja file(), której wystarczy podać tylko nazwę pliku. Zbiór w tym wypadku znów nie musi być otwarty funkcją fopen().

6.4. Zapis do pliku

Z zapisem sprawa jest o tyle ułatwiona, że do dyspozycji jest tylko jedna funkcja – fwrite(), chociaż często w różnych kursach czy nawet skryptach jest używany alias do niej – fputs(). Problem z zapisywaniem jest taki, że nie ma możliwości zapisu na końcu czy w środku pliku. Można dopisywać tylko na początku. Jeśli więc chcemy coś zapisać na początku już istniejącego zbioru, należy najpierw otworzyć dany plik, odczytać jego zawartość i dopiero wtedy zapisać całość od nowa. Dla przykładu:

<?
$file = fopen("plik.txt", "r");
$dane = fread($file, filesize("plik.txt"));
fclose($file);
$noweDane = "Coś do dodania na początku pliku";
$noweDane .= $dane;
$file = fopen("plik.txt", "w");
fwrite($plik, $noweDane);
fclose($file);
?>

Aby zaś dodać dane na końcu pliku, wystarczy otworzyć go z argumentem a.

6.5. Blokowanie plików

Podczas używania plików w większym serwisie (o dużej liczbie odwiedzin) może się zdarzyć, że w tym samym czasie dwa procesy będą coś próbowały zapisywać do pliku. Jeśli odbędzie się to dokładnie w tym samym czasie, to z zawartością pliku mogą się zdarzyć różne nieprzewidywalne rzeczy. Po to też istnieją blokady pliku. W PHP znajdziemy dwa rodzaje blokad:

* blokada dzielona – może być założona przez wiele procesów naraz podczas odczytu,
* blokada wyłączna – zakładana podczas zapisu do pliku tylko przez jeden proces.

Aby założyć blokadę, należy użyć funkcji flock(), która pobiera dwa argumenty: uchwyt do pliku i rodzaj blokady. Oto trzy dostępne rodzaje blokady:

* LOCK_SH – zakłada blokadę dzieloną (do odczytu),
* LOCK_EX – zakłada blokadę wyłączną (do zapisu),
* LOCK_UN – zdejmuje blokadę z pliku.

Jeśli zakładanie blokady się powiedzie, to funkcja zwraca wartość true, w przeciwnym wypadku zwracana jest wartość false.

<?
$file = fopen("dane\plik.txt", "w+");
if (flock($file, LOCK_EX)) { // zakładanie blokady wyłącznej
fwrite($file, "Wartość dopisana do pliku");
flock($file, LOCK_UN); // zdjęcie blokady
} else {
echo "Błąd - plik zablokowany";
}
fclose($file);
?>

6.6. Trochę statystyk

W PHP istnieje też kilka funkcji, które zwracają informacje o pliku. Należą do nich:

* fileatime(nazwa_pliku) – zwraca datę i czas ostatniego odczytu pliku podane w formacie timestamp,
* filemtime(nazwa_pliku) – zwraca datę i czas ostatniej modyfikacji pliku podane w formacie timestamp,
* filegroup(nazwa_pliku) – zwraca liczbowy identyfikator grupy, do której należy właściciel pliku,
* fileowner(nazwa_pliku) – zwraca identyfikator właściciela pliku,
* fileperms(nazwa_pliku) – zwraca prawa dostępu do pliku,
* filesize(nazwa_pliku) – zwraca wielkość pliku w bajtach.

Oprócz tego istnieje też kilka funkcji zwracających wartości true lub false. Są to:

* is_dir(nazwa_pliku) – informuje o tym, czy zbiór jest katalogiem,
* is_executable(nazwa_pliku) – informuje o tym, czy plik jest wykonywalny,
* is_file(nazwa_pliku) – informuje o tym, że plik istnieje i jest zwykłym plikiem,
* is_readable(nazwa_pliku) – informuje o tym, czy plik można odczytać,
* is_writeable(nazwa_pliku) – informuje o tym, czy plik można zapisywać,
* is_uploaded_file(nazwa_pliku) – informuje o tym, czy plik został wysłany z formularza.

6.7. Kopiowanie

Do kopiowanie plików służy funkcja copy(). Zwraca ona wartość true, jeśli plik zostanie poprawnie skopiowany, lub false, jeżeli coś pójdzie nie tak. Dla przykładu:

<?
if (!copy("tymczasowy/plik.txt", "dane/plik.txt"))
echo "Błąd podczas kopiowania";
?>

6.8. Zmiana nazwy

Aby zmienić nazwę zbioru, należy użyć funkcji o nazwie rename(). Może ona też służyć do kopiowania plików i zwraca true lub false, tak samo jak w wypadku copy().

<?
if (!rename("/tmp/tmp_file.txt", "/home/user/
login/docs/my_file.txt")Wink
echo "Błąd podczas kopiowania";
?>

6.9. Usuwanie plików

Do usuwanie plików służy funkcja o nazwie unlink(). Jako parametr wystarczy podać nazwę pliku. Ważne jest to, by uprawnienia zbioru pozwalały na jego usunięcie, w przeciwnym razie zostanie wyświetlony błąd.

6.10. Katalogi

Aby utworzyć katalog, należy wywyołać funkcję mkdir() i jako parametry podać kolejno: nazwę katalogu do utworzenia i jego prawa dostępu (np. 0777). Funkcja (tak jak prawie wszystkie inne z tej grupy) wartości true lub false w zależności od powodzenia operacji.
Do przeglądania zawartości katalogów służy mechanizm pseudoobiektowy. Przeglądanie zaczynamy funkcją dir(nazwa_folderu), która zwraca obiekt-uchwyt do katalogu. Kolejne pozycje z katalogu pobieramy za pomocą metody read(). Pracę z folderem kończymy metodą close(). Dla przykładu:

<?
$dir=dir("logs");
while($entry=$dir->read()) {
echo "Kolejna pozycja z tego folderu to $entry<br />";
}
$dir->close();
?>

Nieco komplikacji pojawia się w trakcie procesu usuwania katalogów. Służy do tego funkcja rmdir(), której argumentem jest nazwa folderu przeznaczonego do usunięcia. Warunkiem koniecznym do tego, by wszystko się powiodło, jest to, aby usuwany katalog był pusty. Poniżej przykład funkcji rekurencyjnej do usuwania całego katalogu (wraz z plikami i podkatalogami):

<?
function deltree($dirn) {
$dir = @dir($dirn);
while ($entry = $dir->read()) {
if (is_dir($dirn.'/'.$entry)&&$entry!='.'&&$entry!='..') {
@deltree($dirn.'/'.$entry);
}
else if ($entry!='.'&&$entry!='..') {
@unlink($dirn.'/'.$entry);
}
}
$dir->close();
@rmdir($dirn);
}
?>

6.11. Prawa dostępu

Unix i jego pochodne to systemy przeznaczone z założenia dla współpracy wielu użytkowników, dlatego wprowadzono coś takiego jak prawa dostępu. Są to zezwolenia dla konkretnych użytkowników lub całych ich grup na wykonanie operacji na danym pliku.
Każdemu plikowi i katalogowi w systemie można przypisać trzy komplety praw. Pierwszy z tych kompletów dotyczy właściciela pliku, drugi grupy użytkowników, a trzeci użytkowników, którzy ani nie są właścicielami zbioru, ani nie należą do grupy. Pojedynczy komplet to suma praw: uruchomienia lub w wypadku katalogu: otwarcia (wartość 1), odczytu (wartość 4) i zapisu (wartość 2). Aby nadać właścicielowi komplet praw, grupie odczyt i zapis, a pozostałym tylko odczyt, należy ustawić prawa „0764” (cyfra zero na początku służy do poinformowania PHP, że liczba zapisana jest w formacie ósemkowym).
Do ustawiania praw dostępu służy funkcja chmod($nazwa_pliku, $tryb), gdzie drugi parametr to prawa dostępu zapisane w formacie ósemkowym. Inne funkcje przydatne przy pracy z systemem zabezpieczeń to chown($nazwa_pliku, $user), zmieniająca właściciela pliku, i chgrp($nazwa_pliku, $grupa), zmieniająca grupę.
Ustawienie odpowiednich praw dostępu to sprawa podstawowa przy tworzeniu skryptów zapisujących coś do pliku lub operujących na katalogach. Bardzo często wyświetla się błąd „Permission denied”, którego poprawienie to właśnie kwestia ustawienia odpowiednich praw dostępu.

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:28    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Załączanie zewnętrznych plików

7.1. Cztery funkcje – jedno działanie

Cały skrypt nie zawsze musi się znajdować w jednym pliku. Jeśli budujemy rozbudowany serwis, na pewno są w nim elementy, które powtarzają się we wszystkich zbiorach. Nie muszą być one umieszczane w każdym pliku ze skryptem – wystarczy stworzyć jeden plik z daną funkcją lub klasą i załączać go do pozostałych. Służą temu cztery funkcje w PHP – na pierwszy rzut oka identyczne, ale różniące się kilkoma szczegółami.

7.2. Najbardziej znane: include() i require()

Najbardziej znanymi funkcjami są include() i require(). Często przez początkujących programistów są używane zamiennie, gdyż na pierwszy rzut oka wydają się działać w sposób identyczny. Ale jest między nimi kilka różnic.

* Po pierwsze: generują inne rodzaje błędów. Include() wyświetla przy braku danego pliku błąd warning. Można go wyciszyć operatorem @ i jeśli plik nie jest niezbędny do działania skryptu, nikt nawet nie zauważy, że coś jest nie tak. Inaczej zachowuje się require(), generując błąd fatal error, który zatrzymuje działanie skryptu, nawet jeśli umieścimy przed nim @. Używajmy require() tylko wtedy, gdy plik jest niezbędny do poprawnego działania skryptu.
* Po drugie: plik załączany poprzez include() jest wczytywany i załączany, gdy wykonywana jest linia z instrukcją, a wszystkie zmienne dostępne we wczytanym pliku będą dostępne w pliku głównym dopiero od miejsca, gdzie znajduje się instrukcja include(). Jeśli plik zostanie includowany wewnątrz deklaracji funkcji, to wszystkie zmienne w nim zawarte staną się zmiennymi dostępnymi tylko z wewnątrz tej funkcji. Dla odmiany require() od razu próbuje wczytać żądany plik, nawet jeśli jego wywołanie znajduje się w instrukcji warunkowej (może nie zostać wywołane). Ponadto jeśli funkcja require() znajduje się w pętli, to niezależnie od tego, ile razy byłaby wywoływana, plik zostanie wczytany tylko raz.

7.3. Ograniczenia include() i require()

Obie te instrukcje mają też dwa ograniczenia:

* W PHP w wersjach starszych niż 4.3.0 pod kontrolą systemu Windows ani include(), ani require() nie mają możliwości wczytania plików ze zdalnych serwerów,
* w pętlach, instrukcjach warunkowych itp. include() i require() muszą być zamykane w nawiasach klamrowych, nawet jeśli są jedynymi instrukcjami. Pamiętajmy, że include() i require() to jedyne instrukcje, która są zamieniane na blok kodu z wczytanego pliku.

Dla przykładu:

<?
//to NIE jest poprawny zapis:
if ($a>5)
include ("plik1.php");
else
include ("plik2.php");
//to jest poprawny zapis:
if ($a>5) {
include ("plik1.php");
}
else {
include ("plik2.php");
}
?>

7.4. Młodsi bracia: include_once() i require_once()

Te dwie funkcje dodano w PHP 4.0.1. Działają podobnie jak include() i require(), z tą jedną różnicą, że nawet wielokrotne wywołanie includowania danego pliku poprzez include_once() lub require_once() nie spowoduje wczytania go kilkakrotnie. Rozwiązuje to problem przypadkowego redefiniowania funkcji lub nadpisywania zmiennych przez powtórne wczytanie pliku.

Pamiętajmy, że w systemach nierozróżniających wielkości znaków – np. Windows – poniższy kod spowoduje dwukrotne wczytanie pliku a.php.

<?
require_once("a.php"); //wczyta a.php
require_once("A.php"); //a Windows znowu wczyta a.php
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:29    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Przekazywanie zmiennych

8.1. Wstęp

Po co w ogóle przekazywać zmienne? I gdzie? Wbrew pozorom jest to dość przydatny proces. Bardzo rzadko zdarza się, że plik PHP uruchamiany jest bez żadnych argumentów (czyli właśnie zmiennych z zewnątrz), bo w zasadzie język PHP został stworzony, by przetwarzać wprowadzone dane i zwracać na ich podstawie odpowiedni kod HTML. Istnieją dwa sposoby na przekazanie zmiennej między dwoma plikami PHP – metody GET i POST.

8.2. Metoda GET

Za pomocą metody GET można przekazać kilka zmiennych, przechowujących małą ilość danych. GET polega na wywołaniu pliku PHP z dodaniem po jego nazwie następującej części:

?zmienna1=wartosc1&zmienna2=wartosc2&zmienna3=wartosc3

Oczywiście nazwy zmiennych i ich liczba może być dowolna. Jedynym ograniczeniem jest tutaj to, że większość starszych przeglądarek akceptuje adresy tylko do 1024 znaków. Ale metoda GET to nie tylko same plusy. Należy pamiętać, że wysyłanie zmiennych widocznych w URL prowadzi do sytuacji, w której ktoś może łatwo podmienić ich wartość i np. odczytać plik z hasłami umieszczony na serwerze.

8.3. Metoda POST

Metoda POST służy raczej do przekazywania dużej liczby zmiennych przy zachowaniu podstawowych zasad poufności. Nazwy zmiennych i ich wartości nie są bowiem widoczne, ponieważ są wysyłane jako część nagłówka pliku. Minusem tej metody jest to, że strony z wysłanymi danymi metodą POST nie można np. dodać do Ulubionych.

8.4. Odzyskać zmienną

Zmienne przekazane jako POST lub GET trafiają w najnowszych i tych trochę starszych wersjach PHP (od 4.10) do tablic superglobalnych $_POST, $_GET, $_REQUEST, $_SESSION, $_ENV, $_SERVER oraz $_COOKIE. Wykorzystywane dotychczas tablice o długich nazwach $HTTP_*_VARS są nadal dostępne, aczkolwiek niezalecane w użyciu. Jednocześnie wycofywana jest obsługa registered_globals, co oznacza, że każda zmienna – niezależnie, czy z metody GET, POST czy z sesji – nie jest już rejestrowana po prostu jako zmienna. Dotychczas było to niebezpieczne i stwarzało możliwości oszukiwania skryptu. Tablice superglobalne, o których wspomnieliśmy ($_GET, $_POST i inne), są asocjacyjne i nazwą danego klucza jest nazwa zmiennej, a wartością – wartość tej zmiennej. Poniżej znajdują się wszystkie tablice superglobalne dostępne w PHP od wersji 4.10.

* $GLOBALS – przechowuje wszystkie zmienne globalne w skrypcie,
* $_POST – wszystkie zmienne wysłane metodą POST,
* $_GET – wszystkie zmienne wysłane metodą GET,
* $_SERVER – przechowuje zmienne tworzone przez serwer lub przez środowisko uruchamiania skryptu,
* $_ENV – przechowuje zmienne tworzone przez środowisko wykonywania skryptu,
* $_COOKIE – przechowuje zmienne pochodzące z ciasteczek,
* $_REQUEST – przechowuje zmienne dostarczane przez różne mechanizmy wejścia ($_GET, $_POST, $_ENV, $_COOKIE) razem. Nie jest bezpieczna, ponieważ nie wyszczególnia tego, skąd pochodzi dana zmienna,
* $_SESSION – przechowuje zmienne pochodzące z sesji,
* $_FILES – przechowuje pliki wgrane na serwer poprzez formularz.

Oto przykład formularza wysyłającego dane o użytkowniku do innego pliku.
plik formularz.html:

<form action="dane.php" method="POST">
<input type="text" name="imie" size="15" /><br />
<input type="text" name="nazwisko" size="16" /><br />
<input type="radio" name="plec" value="m" /> Mężczyzna<br />
<input type="radio" name="plec" value="k" /> Kobieta<br />
<input type="submit" value="Wyślij dane" /><br />
</form>

plik dane.php:

<?
echo "Witaj ".$_POST['imie']." ".$_POST['nazwisko']."<br />";
echo "Jesteś ".(($_POST['plec']=="m")?"mężczyzną":"kobietą")
." <br />";
?>

Plik dane.php pokaże wpisane imię i nazwisko oraz wyświetli płeć w zależności od wartości zmiennej $_POST['plec']. Poszczególne elementy formularza nie wymagają komentarza.

8.5. Ciasteczka

Cookies, czyli tzw. ciasteczka, to małe pliki tekstowe przechowywane na komputerze odbiorcy, w których przetrzymywane są informacje np. o dacie jego ostatniej wizyty lub jego nazwie użytkownika na forum. PHP ma możliwość zapisu ciasteczek dzięki funkcji setcookie(). Argumenty, jakie należy podać, to setcookie(nazwa_zmiennej, wartosc_zmiennej, czas_wygaśnięcia, ścieżka, domena, bezpieczeństwo). Czas wygaśnięcia to czas, po którym ciastko nie będzie dostępne do odczytu. Podaje się go w formacie timestamp. Przykładowa wartość, jaką można wpisać do czasu_wygasniecia, to np. time()+3600 (ważne godzinę od czasu ustawienia ciastka), time()+3600*24 (ważne dobę) czy time()+3600*24*365 (ważne cały rok). Jeśli czas nie zostanie podany, to ciastko będzie ważne do zamknięcia przeglądarki. Ścieżka i domena określa kolejno ścieżkę na serwerze i domenę, z których ciastko może zostać odczytane. Jeśli wartość bezpieczenstwo wyniesie 1, to ciastko będzie można odczytać, tylko jeśli połączenie będzie szyfrowane (połączenie SSL).

Domyślnie w ciastkach zapisuje się tylko ciągi znaków. Istnieje jednak możliwość umieszczenia również całej tablicy zapełnionej danymi. Służy do tego funkcja serialize(), która jako parametr pobiera tablicę, a zwraca przekonwertowany ciąg znaków. Odwrotną operację wykonuje funkcja unserialize(), która pobiera ciąg znaków (tablicę zamienioną funkcją serialize()), a zwraca zmienną z tablicą.

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:31    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Funkcje

9.1. Wielokrotne użycie kodu – funkcje, argumenty, return

Często pisząc rozbudowany skrypt, wykorzystuje się pewne fragmenty kodu (np. pobranie porcji danych z bazy i odpowiednie przetworzenie jej) wiele razy. Zamiast wielokrotnie pisać ten sam kod, można stworzyć funkcję, czyli coś w rodzaju podprogramu wykonującego odpowiednie zadania. Często funkcje pisane są w taki sposób, że pobierają argumenty i zwracają odpowiedni wynik. Jedną z prostszych jest funkcja sumująca dwie liczby (podane właśnie jako argumenty) i zwracająca wynik.

<?
function suma($liczba1, $liczba2=0) {
$suma = $liczba1 + $liczba2;
return $suma;
}
?>

Powyższy kod to deklaracja funkcji o nazwie suma. Gdy chcemy zadeklarować własną funkcję, musimy najpierw napisać słowo kluczowe function, a następnie nazwę funkcji. Nazwa nie może być taka jak już istniejące w PHP funkcje, ponadto musi się zaczynać od litery (później mogą wystąpić cyfry). Rozróżniane są również wielkości liter, tak więc suma() i SuMa() to dwie różne funkcje. Następnie w nawiasie podajemy parametry funkcji (w tym wypadku są to $liczba1 i $liczba2), a na końcu w nawiasach klamrowych jej treść. Bardzo ważna jest linia zaczynająca się od słowa return. To ona przypisuje wynik działania $suma do wartości, jaką przekazuje sama funkcja.

Dodajmy, że dzięki zapisanemu na końcu drugiego argumentu wyrażeniu =0 wartość drugiej zmiennej nie musi być podana przez użytkownika i przyjmuje zero. Argumenty, których wartość nie musi być podana, koniecznie pobierane są na końcu listy argumentów. Niewłaściwe jest coś takiego jak:

function robKawe($kawa="cappucino", $wielkosc, $typKubka))

Aby wyświetlić wynik, należy teraz napisać odpowiedni kod:

<?
$wynik = suma(55, 75);
echo $wynik;
?>

lub taki:

<?
echo suma(55, 75);
?>

Return można również użyć do zakończenia działania funkcji w jej trakcie. Dla przykładu:

<?
function suma($liczba1, $liczba2) {
if ($liczba1=='' || $liczba2=='')
return false;
$suma = $liczba1 + $liczba2;
return $suma;
}
?>

W powyższym wypadku funkcja zakończy się, gdy nie zostanie podany chociażby jeden parametr. Gdy tak się stanie, dobrze jest zwracać wartość false, gdyż programista może w ten sposób sprawdzić poprawność obliczeń instrukcją warunkową if. Dla przykładu:

<?
if (! suma(55, 75)) {
echo "Wystąpił błąd!";
}
?>

Ale funkcja nie zawsze musi pobierać i zwracać dane. Można też napisać funkcję (w innych językach – np. w Delphi zwaną procedurą) niepobierającą argumentów i niezwracającą danych. Przykładem może być poniższa funkcja:

<?
function wypisz() {
for ($i=10; $i<=20; $i++) {
echo "<span style=\"font-size:".$i."pt\"> tekst $i</span><br />"
}
}
?>

9.2. Wiele argumentów

Możliwe jest też stworzenie funkcji pobierającej nieokreśloną liczbę argumentów. Przykładem może być funkcja unset(), usuwająca zmienne, dla której można podać dowolną liczbę argumentów. Aby osiągnąć coś takiego w samodzielnie napisanej funkcji, należy się posłużyć funkcją func_get_args(), zwracającą w tablicy wszystkie argumenty wysłane do funkcji.

<?
function sumaMulti() {
foreach (func_get_args() as $val) {
$suma+=$val;
}
return $suma;
}
echo sumaMulti(1, 2, 3, 4);
?>

9.3. Zmienne spoza funkcji

W PHP nie ma bezpośredniego dostępu do zmiennych globalnych poprzez funkcje. Aby użyć w ciele funkcji zmiennej globalnej, należy posłużyć się operatorem global. Dla przykładu:

<?
$liczba1 = 55;
function dodajDoLiczby($liczba2) {
global $liczba1;
$suma = $liczba1+$liczba2;
return $suma;
}
?>

Gdyby nie użycie global, nie byłoby dostępu do zmiennej $liczba1 w funkcji, w wyniku czego nie działałaby ona poprawnie.

9.4. Zmienne statyczne

Tym razem zacznijmy od przykładu:

<?
function foo() {
$a=0;
echo $a;
$a++;
}
foo();
foo();
foo();
?>

Jak pewnie wszyscy zauważyli, nie ma on zbytniego sensu, gdyż za każdym wywołaniem funkcji foo() wartość zmiennej jest zerowana i wyświetlane jest zero. Aby ten przykład działał poprawnie, powinien wyglądać tak:

<?
function foo() {
static $a=0;
echo $a;
$a++;
}
?>

Wtedy zmienna $a jest zmienną statyczną i za każdym wywołaniem funkcji sprawdzane jest, czy zmienna nie była już wcześniej zadeklarowana. Jeśli tak się stało, to do jej wartości nie jest już przypisywane zero i funkcja zadziała wtedy zgodnie z założeniem (wyświetli po kolei 0, 1, 2).

9.5. Funkcje zmienne

Funkcje zmienne służą do wywołania funkcji o nazwie takiej jak wartość zmiennej. Stanie się tak, gdy po nazwie zmiennej dodamy nawiasy (puste lub z argumentami).

<?
function foo($liczba) {
echo "argumentem jest $liczba";
}
$funkcja = "foo";
$funkcja(15); //wywoła funkcję foo() z argumentem 15
//co da w wyniku "argumentem jest 15"
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:32    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Klasy – wstęp (PHP4)

10.1. Różnice pomiędzy PHP4 i PHP5

Pomiędzy PHP4 i PHP5 istnieją znaczne różnice, jeśli chodzi o tworzenie skryptów bazujących na klasach. Warto jest jednak znać oba modele obiektowe, gdyż wiele skryptów (bazujących na obiektach) nie ma jeszcze swoich wersji na PHP5. Ponadto administratorzy serwerów nie spieszą się z instalowaniem PHP w wersji 5 na swoich serwerach, a z powodu dużej liczby różnic istnieje prawdopodobieństwo, że skrypty obiektowe z PHP4 nie zadziałają pod PHP5 i na odwrót. Jeśli mamy dostęp do serwera z zainstalowanym interpreterem PHP5, nauczmy się od razu modelu klas z PHP5, warto jednak zapoznać się również z ogólnym wstępem do programowania z wykorzystaniem klas.

10.2. Wstęp do klas

Klasy to swego rodzaju szablony, oferujące zbiór zmiennych i funkcji na nich operujących. Dostarczają one pewnej abstrakcji, gdyż tworząc np. klasę zarowka, nie tworzymy konkretnej żarówki, a jedynie ogólne założenie np. odnośnie do jej wyglądu i właściwości. Dopiero gdy gotowa jest deklaracja klasy, ze wszystkimi funkcjami i zmiennymi, można utworzyć nowy obiekt na jej podstawie. Dla przykładu:

<?
class zarowka {
var $jasnosc; //deklaracje zmiennych
var $wlaczona;
var $moc;
var $sprawnosc;
function zarowka($moc = 60) {
$this->wlaczona = false;
$this->moc = $moc;
$this->sprawnosc = 15;
$this->jasnosc = $this->moc * $this->sprawnosc /100;
$echo "Zarówka świeci z jasnością ".$this->jasnosc."<br />";
}
function wlacz() {
$this->wlaczona=true;
echo "Zarówka włączona<br />";
}
function wylacz() {
$this->wlaczona=false;
echo "Zarówka wyłączona<br />";
}
}
?>

Omówmy powyższy przykład. Otwieramy klasę (class zarowka) i zaczynamy od deklaracji zmiennych wewnątrzklasowych. Muszą one być zadeklarowane przy użyciu słowa kluczowego var i nie wolno im przypisywać na początku żadnej wartości. Następnie mamy do czynienia z funkcją (konstruktorem) – ma ona taką samą nazwę jak sama klasa i uruchamia się zaraz po zadeklarowaniu obiektu. Tutaj właśnie można przypisać wartości do zmiennych.
Zmienne klasy są dostępne poprzez następującą konstrukcję: $nazwaObiektu->nazwa_zmiennej. Jednak podczas pisania klasy nie zawsze wiadomo, jakie będziemy tworzyli obiekty. Należy się wówczas posłużyć pseudozmienną $this, która odwołuje się do aktualnej klasy. Na końcu znajdują się już tylko dwie funkcje do włączania i wyłączania żarówki. Klasa gotowa!

Gdy mamy już klasę zarowka z jej funkcjami i zmiennymi, warto utworzyć obiekt klasy zarowka:

<?
$zarowka = new zarowka(80);
$malaZarowka = new zarowka(15);
?>

Utworzone zostały teraz dwa obiekty klasy zarowka: $zarowka o mocy 80 i $malaZarowka o mocy 15. Są to dwa odrębne obiekty, tak więc wywołanie $zarowka->wlacz() spowoduje tylko włączenie się mocniejszej żarówki, gdy $malaZarowka pozostanie wyłączona. Może się tak zdarzyć (przy odpowiednim kodzie – w naszym przykładzie w konstruktorze jest wartość domyślna), że powstaną jakieś błędy podczas użycia klasy. Możliwe jest ich wyciszenie operatorem kontroli błędów – napiszmy po prostu @new.

10.3. Klasy potomne

Gdy trzeba rozszerzyć klasę o nowe funkcje, zmienne lub tylko zmienić działanie już istniejących funkcji, nie musimy definiować od nowa całej klasy. Wystarczy utworzyć klasę potomną i wpisać tylko te funkcje lub zmienne, które się zmieniły lub zostały dodane. Dziedziczenie jest osiągane dzięki słowu extends. Dla przykładu:

<?
class zarowkaOsram extends zarowka {
function zarowkaOsram($moc) {
$this->wlaczona = false;
$this->moc = $moc;
$this->sprawnosc = 90;
$this->janosc = $this->moc * $this->sprawnosc /100;
$echo "Zarówka Osram świeci z jasnością "
.$this->jasnosc."<br />";
}
}
?>

Przy dziedziczeniu wystarczy tylko wypisać te funkcje, których działanie chcemy zmienić – w tym wypadku jest to konstruktor, gdyż dla żarówki energooszczędnej definiowana jest nowa sprawność.

Jeśli w klasie potomnej nie zdefiniujemy konstruktora (funkcji o nazwie takiej jak klasa pochodna), parser będzie próbował uruchomić konstruktor klasy bazowej (mimo że ma on inną nazwę niż klasa pochodna). UWAGA! Klasy muszą być zdefiniowane, zanim będą użyte. Nie można tworzyć klasy zarowkaOsram rozszerzającej klasę zarowka bez uprzedniej deklaracji klasy zarowka.

10.4. Operator :: (dwa dwukropki)

Operator :: pozwala odnosić się do funkcji klasy z pominięciem samego obiektu. Można dzięki niemu uruchamiać funkcje z wewnątrz klasy, bez deklarowania obiektu na niej opartego.

<?
class A {
function napis() {
echo "funkcja napis() klasy A";
}
}
A::napis();
//wyświetli "funkcja napis() klasy A" mimo że nie został
//zadeklarowany żaden obiekt klasy A
?>

Pokaże to też na przykładzie klas żarówek. Możesz wyświetlić napis: „Żarówka włączona” z funkcji wlacz() klasy zarowka, nie deklarując żadnego obiektu tej klasy. Po prostu wywołaj kod zarowka::wlacz(), a wyświetli się potwierdzenie włączenia żarówki, nawet jeśli nie istnieje jeszcze nawet obiekt klasy zarowka.

10.5. Operator parent – odniesienie do rodzica

Kiedy piszemy rozbudowane klasy i klasy pochodne, może zajść potrzeba wywołania oryginalnych funkcji z klas nadrzędnych. Służy do tego operator parent. Dla przykładu:

<?
class A {
function napis() {
echo "funkcja napis() klasy A<br />';
}
}
class B extends A {
function napis() { echo "funkcja napis() klasy B<br />";
parent::napis();
}
}
$b = new B;
$b->napis();
//wyświetli "funkcja napis() klasy B", a potem wywoła
//funkcję napis z klasy A i wyświetli się
//"funkcja napis() klasy A"
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:34    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Klasy w PHP5

11.1. Różnice pomiędzy PHP4 i PHP5

W nowym PHP nie wprowadzono wiele zmian. Poprawiono obsługę plików XML, dodano obsługę wyjątków i – co najważniejsze – przebudowano model obiektowy (obsługę klas), który można teraz porównać do tego z C++ czy Javy.

11.2. Automatycznie wczytywanie

Wiele osób piszących skrypty oparte na obiektach umieszcza po jednej definicji klasy w pojedynczym „includowanym” pliku. Jedną z najbardziej irytujących rzeczy jest napisanie listy includes na początku skryptu. Aby to rozwiązać, dodano funkcję __autoload(), która automatycznie wykona zaplanowanie zadania podczas tworzenia obiektu. Wyjątki typu fatal_error zwracane przez __autoload() nie mogą być wyłapane przez blok catch. Dla przykładu:

<?
function __autoload($klasa) {
require_once $klasa . '.php';
}

$obj = new klasa1();
$obj2 = new klasa2();
?>

11.3. Konstruktory i destruktory

W poprzednich wersjach konstruktor musiał nazywać się tak samo jak klasa. Prowadziło to do pomyłek w tworzeniu klas pochodnych i ich kontruktorach. Teraz konstruktor każdej klasy nazywa się po prostu __construct() – pamiętajmy o dwóch znakach podkreślenia na początku.

Destruktory są natomiast funkcjami uruchamianymi podczas niszczenia obiektu – zazwyczaj jest to właśnie koniec skryptu. Destruktor ma postać __destruct() – również zaczyna się od dwóch znaków podkreślenia. Dla przykładu:

<?
class zarowka {
function __construct() {
echo "żarówka włączona<br />";
}
function __destruct() {
echo "zarowka wyłączona<br />";
}
}
$zar1 = new zarowka;
?>

Skrypt ten da w wyniku następujący tekst:
żarówka włączona
żarowka wyłączona
Tekst z destruktora wyświetli się w tym wypadku, ponieważ nastąpi zniszczenie obiektu (czyli zazwyczaj dzieje się to przy zakończeniu skryptu, chociaż można też to zrobić ręcznie).

11.4. Referencje i klonowanie

W PHP4 tworzenie referencji do obiektu odbywało się za pomocą operatora &. Należało wykonać następujące przypisanie: $obiekt2 =& $obiekt1 (przy czym $obiekt2 = $obiekt1 tworzy po prostu kopię danego obiektu). W PHP5 zmieniono tę kwestię i teraz wyrażenie $obiekt2 = $obiekt1 tworzy referencję. Aby skopiować obiekt, należy użyć funkcji clone(obiekt), która jako parametr pobiera obiekt do skopiowania, a zwraca nowy obiekt ($obiekt2 = clone($obiekt1)). Dla przykładu:

<?
class zarowka {
var $wlaczona;
function __construct() {
$this->wlaczona='wlaczona';
}
function pokaz() {
return $this->wlaczona;
}
}
$zarowka1 = new zarowka;
$zarowka2 = $zarowka1;
$zarowka1->wlaczona="wylaczona";
}
echo "zarowka2 jest ".$zarowka2->pokaz();
?>

Powyższy kod wyświetli wyrażenie „zarowka2 jest wylaczona”, ponieważ $zarowka2 jest referencją do $zarowka1, a więc odnosi się do tych samych wartości zmiennych. Jeśli natomiast ktoś chciałby skopiować obiekt, należy zamiast linii $zarowka2 = $zarowka1 wstawić $zarowka2 = clone($zarowka1). Wtedy skrypt zwróci „zarowka2 jest wlaczona”, ponieważ $zarowka2 będzie zupełnie innym obiektem, operującym na innych zmiennych.

11.5. 3xP, czyli klasy publiczne (public), chronione (protected) i prywatne (private)

W PHP5 każda metoda klasy lub jej zmienna może być zadeklarowana za pomocą jednego z trzech słów kluczowych:

1. public(publiczna) – zmienna lub metoda jest widoczna z całego skryptu,
2. protected(chroniona) – zmienna lub metoda jest widoczna tylko z obiektu, w którym się znajduje, bądź z jego obiektu podrzędnego,
3. private(prywatna) – zmienna lub metoda jest widoczna tylko z obiektu, w którym się znajduje.

Dla przykładu:

<?
class klasa1 {
public $public = 'public';
protected $protected = 'protected';
private $private = 'private';
function pokazZmienne() {
echo $this->public.'<br />';
echo $this->protected.'<br />';
echo $this->private.'<br />';
}
}

$obj1 = new klasa1;
echo $obj1->public; //działa, z zewnątrz
tylko public jest dostępna
echo $obj1->protected; //fatal error
echo $obj1->private; //fatal error
$obj1->pokazZmienne(); //pokaże wszystkie
zmienne, z wewnątrz klasy wszystkie są dostępne

class klasa2 extends klasa1 {}
$obj2 = new klasa2;
echo $obj2->public; //działa
echo $obj2->protected; //fatal error
echo $obj2->private; //zmienna niezdefiniowana
$obj2->pokazZmienne(); //pokaże $public i $protected
// ale nie $private, gdyż nie została ona odziedziczona z klasa1
?>

W powyższym przykładzie wykorzystaliśmy zmienne, ale rzecz ma się tak samo w wypadku metod w klasie. Metoda publiczna jest widoczna nawet spoza obiektu, chronione i prywatne mogą być natomiast wywołane tylko z wnętrza obiektu. Dla przykładu: $klasa->metoda() wyświetli błąd fatal terror, jeśli metoda() jest chroniona bądź prywatna.

11.6. Interfejsy

Klasy mogą dziedziczyć tylko z jednej klasy nadrzędnej. Prowadziło to czasami do nadmiernego komplikowania drzewa klas. Aby temu zapobiec, w PHP5 wprowadzono interfejsy, które w rzeczywistości nie mają żadnych metod. Interfejs to tylko definicja metody i parametrów, które ona pobiera. Do klasy można później zaimplementować dowolną liczbę interfejsów, pod warunkiem że w klasie zostaną zadeklarowane metody z interfejsów. Jeśli nie będzie zadeklarowana jakaś metoda wymagana przez zaimplementowany interfejs, wyświetli się fatal error. Aby dołączyć interfejs, należy się posłużyć słowem implements. Dla przykładu:

<?
interface jasnosc {
function rozjasnij($wartosc);
function sciemnij($wartosc);
}
interface dzialanie {
function wlacz();
function wylacz();
}
class zarowka implements jasnosc, dzialanie {
function rozjasnij($wartosc) {
echo "rozjaśniam o ".$wartosc."<br />";
}
function sciemnij($wartosc) {
echo "ściemniam o ".$wartosc."<br />";
}
function wlacz() {
echo "wlączam<br />";
}
function wylacz() {
echo "wylączam<br />";
}
?>

11.7. Abstrakcje

W PHP5 wprowadzono abstrakcyjne klasy i metody. Są to specjalne klasy, na podstawie których nie można utworzyć obiektu, ale da się z nich dziedziczyć (to jest właśnie ich podstawowe zadanie). Służą one przede wszystkim jako bazy do tworzenia klas pochodnych. Abstrakcyjne metody to tylko ich deklaracje. Nie mogą zawierać kodu do wykonania, muszą być natomiast rozbudowane w każdej klasie potomnej.

Klasę lub metodę deklaruje się jako abstrakcyjną, wstawiając przed jej nazwę i typ (private, public, protected) słowo kluczowe abstract. W klasie, w której zaimplementowano metodę abstrakcyjną, musi ona być deklarowana z tym samym (bądź niższym) poziomem widoczności. Oznacza to, że jeśli w klasie abstrakcyjnej metoda była chroniona (protected), to w klasie potomnej może ona być chroniona lub publiczna. W przeciwnym wypadku wygenerowany zostanie błąd fatal terror – Access level to klasa2::metoda() must be protected (as in class klasa1) or weaker. Dla przykładu:

<?
abstract class klasaBazowa {
abstract protected function func(); //wymuś
//rozbudowę metody
//w klasach pochodnych
protected function func2 () {//zwykła funkcja
echo "jakiś tekst";
}
}
class klasa2 extends klasaBazowa {
protected function func() {
echo "inny tekst";
}
}
?>

11.8. Metody i zmienne statyczne

Metody i zmienne statyczne to takie, do których dostęp można uzyskać z zewnątrz (bez konieczności definiowania obiektu danej klasy). Elementy statyczne definiowane są za pomocą operatora static, a dostęp do nich musi być ustawiony na publiczny. Nie można też używać wyrażenia $this-> jako odniesienia do aktualnej klasy. Zamiast tego używajmy self::. Zmienne z metody statycznej nie mogą być pobierane za pomocą operatora ->. Zamiast tego używajmy operatora Paamayim Nekudotayim, czyli :: (podwójnego dwukropka). Dla przykładu:

<?
class klasa {
public static $statyczna = 'coś';

public function wartosc() {
return self::$statyczna;
}
}
$klasa = new klasa;
echo klasa::$statyczna;
echo klasa::wartosc();
echo $klasa->statyczna; //nie zadziała
?>

11.9. __call()

W wypadku wywołania metody z klasy, która nie istnieje, uruchomiona zostanie metoda __call() (o ile została zadeklarowana). Może ona wykonać dowolny kod, pokazać błąd, zapisać log lub poinformować o tym, że dana metoda nie istnieje. Jeśli metoda __call nie zostanie zadeklarowana, pokaże się fatal error o treści call to an undefinied function. Dla przykładu:

<?
class klasa {
function __call ($name, $params) {
echo 'Wywołałeś metodę '.$name.'.';
}
}
$klasa = new klasa;
$klasa->jakastam();//wyświetli 'Wywołałeś metodę
jakastam, która nie istnieje'
?>

11.10. __set()

Metoda __set() służy do kontroli procesu zmiany wartości zmiennej w klasie. Ma dwa argumenty: nazwę zmiennej oraz jej nowej wartości. Dla przykładu:

<?
class klasa {
function __set ($name, $value) {
echo 'Probujesz nadać zmiennej '
.$name.' wartość '.$value;
}
}
$klasa = new klasa;
$klasa->zmienna = 'cośtam';
//wyświetli 'Próbujesz nadać zmiennej zmienna wartość cośtam'
?>

11.11. __get()

Metoda __get() przechwytuje próby uzyskania dostępu do wartości zmiennej. Dla przykładu:

<?
class klasa {
function __get ($name) {
echo 'Probujesz odczytać znienną '.$name;
}
}
$klasa = new klasa;
echo $klasa->zmienna;//wyświetli 'Probujesz
odczytać zmienną zmienna'
?>

11.12. final

Dzięki słowu kluczowemu final nie jest możliwe redefiniowanie metody w klasie pochodnej. Jeśli nastąpi próba redefiniowania metody finalnej, wyświetli się błąd. Dla przykładu:

final function funkcja() {/*instrukcje*/}

11.13. instanceof

Operator instanceof pozwala na sprawdzenie, czy obiekt jest powiązany z daną klasą lub interfejsem. Jeśli dany obiekt jest utworzony na bazie podanej klasy, jej klasy bazowej lub klasa implementuje dany interfejs, zwracana jest wartość TRUE. Dla przykładu:

<?
interface zarowki{}
//interfejs zarowki
}
class zarowkaBazowa implements zarowki {}
//klasa zarowkaBazowa
}
class zarowka extends zarowkaBazowa {}
//klasa zarowkaBazowa
}
$zarowka = new zarowka;
if ($zarowka instanceof zarowka)
//prawda - $zarowka to obiekt klasy zarowka
echo '$zarowka jest powiązana z klasą zarowka';
if ($zarowka instanceof zarowkaBazowa)
//prawda - $zarowka to obiekt klasy zarowka
//(dziedziczonej po zarowkaBazowa)
echo '$zarowka jest powiązana z klasą zarowkaBazowa';
if ($zarowka instanceof zarowki)
//prawda - klasa zarowkaBazowa implementuje
//interfejs zarowki
echo '$zarowka jest powiązana z interfejsem zarowki';
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:35    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Data i czas

12.1. Podstawy

W PHP istnieje bardzo dużo funkcji pozwalających na swobodne operowanie datą i czasem. Podstawowym formatem daty jest timestamp, czyli liczba sekund, która upłynęła od 1 stycznia 1970 roku. Taki zapis daje bardzo dużo możliwości, ponieważ pozwala np. na łatwe porównywanie dwóch dat poprzez ich odjęcie. Łatwo też jest przechowywać taki zapis w bazie danych czy w pliku, a dzięki odpowiednim funkcjom PHP można go bardzo prosto zamienić na format czytelny dla użytkownika.

12.2. Kilka przydatnych funkcji

Najprostszą akcją jest uzyskanie aktualnej daty i czasu w formacie timestamp. Wystarczy użyć funkcji time(). Dla przykładu:

<?
$teraz = time();
?>

Czasem zachodzi potrzeba sprawdzenia szybkości jakiegoś rozwiązania, np. fragmentu kodu PHP, i porównania jego wydajności z innym. W takim wypadku oczywiście nie ma sensu używanie funkcji time(), ponieważ zazwyczaj wykonanie całego skryptu PHP trwa niecałą setną sekundy. Z pomocą przychodzi funkcja microtime(). Zwraca ona jednak dane w nieco dziwny sposób – część milisekundowa jest oddzielona spacją od części sekundowej. Poniżej zamieszczamy funkcję interpretującą dane z microtime() i zamieniającą je na coś bardziej czytelnego dla użytkownika:

<?
function getmicrotime(){
list($usec, $sec) = explode(" ",microtime());
return ((float)$usec + (float)$sec); //zwróć uwagę
na rzutowanie settype:)
}
?>

Powyższą funkcję można użyć do sprawdzenia czasu wykonywania skryptu. Dla przykładu:

<?
$start = getmicrotime();
//cały skrypt - jakieś instrukcje
$koniec = getmicrotime();
echo "Skrypt wykonał się w "
.round($koniec-$start, 5)." sekund.";
?>

12.3. Sprawdzanie daty

Aby sprawdzić, czy data wprowadzona np. w formularzu jest poprawna, należy posłużyć się funkcją checkdate(). Pobiera ona kolejno miesiąc, dzień i rok (kolejność zapisu daty w USA) i zwraca wartość TRUE, jeśli data jest poprawna, lub FALSE w wypadku błędu. Funkcja uwzględnia takie kwestie, że np. w roku przestępnym w lutym może być 29 dni.

<?
if (checkdate($_POST[month], $_POST[day],
$_POST[year])) {
//data jest poprawna - dalsze instrukcje
}
else {
//data niepoprawna - wprowadz jeszcze raz
Header("Location:podaj_date.php?blad=1");
}
?>

12.4. Data -> timestamp

Jeśli dysponujemy już zapisem daty np. wprowadzonej przez użytkownika w formularzu (dzień, miesiąc, rok, godziny, minuty i sekundy osobno), można ją łatwo zamienić na timestamp. Należy wtedy użyć funkcji mktime() i podać w jej parametrach kolejno: godzinę, minuty, sekundy, miesiąc, dzień i rok. Jako ostatni (niewymagany) parametr można podać 1 (jeśli jest to czas letni), 0 (jeżeli jest to czas zimowy) lub -1 bądź nie podawać niczego (wtedy interpreter PHP będzie sam zgadywał, jaki to czas). Dla przykładu:

<?
$time = mktime(23, 24, 11, 12, 4, 1999);
?>

Funkcja mktime() nadaje się także do poprawiania błędów w datach i wyliczania ostatnich dni miesiąca. Dla przykładu:

<?
$time = mktime(1, 1, 1, 12, 32, 1998);
$time = mktime(1, 1, 1, 13, 1, 1998);
$time = mktime(1, 1, 1, 1, 1, 1999);
$time = mktime(1, 1, 1, 1, 1, 99);
?>

Wszystkie powyższe przykłady utworzą datę 1 stycznia 1999, a błędy typu 32 grudnia czy 1 dnia 13. miesiąca roku zostaną automatycznie poprawione. Aby wyliczyć ostatni dzień danego miesiąca, należy podać jako argument dzień 0 (zero), a numer miesiąca o jeden większy. Poniższy przykład wyliczy ostatni dzień dla lutego 2000 roku.

<?
$ostatni = mktime (0,0,0,3,0,2000);
?>

12.5. timestamp -> data

W poprzednim paragrafie pokazywaliśmy, jak utworzyć datę w formacie timestamp. Jednak normalni ludzie mają niestety taką wadę, że nie potrafią czytać daty w tym formacie. Należy im wówczas zaserwować datę w formacie hh:mm:ss dd-mm-rrrr. Aby uzyskać taki efekt z formatu timestamp, należy użyć funkcji date(). Jako pierwszy argument pobiera ona format, w którym zwrócona ma być data, jako drugi zaś (opcjonalnie) datę w formacie timestamp. Funkcja zwraca datę sformatowaną zgodnie z szablonem w argumencie format. W szablonie podaje się specjalne znaki, które są później zamieniane na odpowiednie elementy daty lub czasu. Na przykład G jest zamieniane na godzinę w formacie 24-godzinnym. Oto lista wszystkich znaków do użycia w szablonie w funkcji date:

* a – „am” lub „pm”,
* A – „AM” lub „PM”,
* B – czas internetowy Swatcha,
* d – dzień miesiąca, dwie cyfry z zerem na początku, tzn. od „01” do „31”,
* D – dzień tygodnia, tekst, trzy litery, np. „Fri”,
* F – miesiąc, tekst, pełna nazwa, np. „January”,
* g – godzina, format 12-godzinny bez zera na początku, tzn. od „1” do „12”,
* G – godzina, format 24-godzinny bez zera na początku, tzn. od „0” do „23”,
* h – godzina, format 12-godzinny z zerem na początku, tzn. od „01” do „12”,
* H – godzina, format 24-godzinny z zerem na początku, tzn. od „00” do „23”,
* i – minuty; tzn. od „00” do „59”,
* I (duża litera i) – „1”, jeśli czas oszczędzania światła słonecznego (w Polsce – czas letni); „0”, jeżeli czas standardowy (w Polsce zimowy),
* j – dzień miesiąca bez zera na początku, tzn. od „1” do „31”,
* l (mała litera L) – dzień tygodnia, tekst, pełna nazwa, np. „Friday”,
* L – „1”, jeśli rok przestępny; „0” w przeciwnym wypadku,
* m – miesiąc, tzn. od „01” do „12”,
* M – miesiąc, tekst, trzy litery, np. „Jan”,
* n – miesiąc bez zera na początku, tzn. od „1” do „12”,
* O – różnica w stosunku do czasu Greenwich, np. „+0200”,
* r – data sformatowana według RFC 822, np. „Thu, 21 Dec 2000 16:01:07 +0200” (dodane w PHP 4.0.4),
* s – sekundy, np. od „00” do „59”,
* S – standardowy angielski sufiks liczebnika porządkowego, dwie litery, tzn. „st”, „nd”, „rd” lub „th”,
* t – liczba dni w danym miesiącu, tzn. od „28” do „31”,
* T – strefa czasowa ustawiona na tej maszynie, np. „EST” lub „MDT”,
* U – liczba sekund od uniksowej Epoki (1 stycznia 1970 00:00:00 GMT),
* w – dzień tygodnia, liczbowy, tzn. od „0” (Niedziela) do „6” (Sobota),
* W – numer tygodnia w roku według ISO-8601, tydzień zaczyna się w poniedziałek (dodane w PHP 4.1.0),
* Y – rok, cztery liczby, np. „1999”,
* y – rok, dwie liczby, np. „99”,
* z – dzień roku, tzn. od „0” do „365”,
* Z – ofset strefy czasowej w sekundach (tzn. pomiędzy „-43200” a „43200”). Ofset dla stref czasowych na zachód od UTC (południka zero) jest zawsze ujemny, a dla tych na wschód od UTC jest zawsze dodatni.

Jeśli nie chcemy, aby jakiś znak był zamieniony na swój odpowiednik, trzeba przed nim dać znak \. Jeżeli ten znak razem z \ tworzy jakiś znak specjalny, to trzeba go poprzedzić podwójnym \ (np. \t to znak tabulacji, a to znak nowej linii). Dla przykładu:

<?
echo date(?l \\t\h\e jS?);
// wyświetla tekst typu 'Saturday the 8th'
?>

Warto dodać, że choć na razie część znaków nie jest używana przez date(), to powinno się cytować wszystkie znaki, które nie mają być zamienione. Dzieje się tak, ponieważ w nowych wersjach PHP do date() wprowadzane będą coraz to nowe symbole. Dla przykładu:

<?
$today = date('\i\t \i\s \t\h\e jS \d\a\y.');
// It is the 10th day.
?>

Poniżej inny przykład użycia date(), zaczerpnięty ze strony php.net:

<?
$today = date("F j, Y, g:i a"); // March 10, 2001, 5:16 pm
$today = date("m.d.y"); // 03.10.01
$today = date("j, n, Y"); // 10, 3, 2001
$today = date("D M j G:i:s T Y"); // Sat Mar 10 15:16:08 MST 2001
$today = date("H:m:s \m \i\s\ \m\o
\t\h"); // 17:03:17 m is month
$today = date("H:i:s"); // 17:16:17
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:36    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Upload plików

13.1. Kilka słów o uploadzie

Jeśli dysponujemy kontem WWW np. w Interii lub Lycos, na pewno spotkaliśmy się z klientem FTP dostępnym z poziomu przeglądarki WWW. Nie jest to jednak zbyt praktyczne rozwiązanie, szczególnie gdy chcemy umieszczać na stronie pliki o dużym rozmiarze, ale świetnie się ono sprawdza w wypadku małych zbiorów, takich jak pliki HTML. Spróbujmy coś takiego napisać.

13.2. Najpierw formularz

Należy zacząć od przygotowania formularza, w którym odwiedzający wskaże pliki do wysłania. W znaczniku form należy umieścić informację, że wysyłane będą dane (enctype=„multipart/form-data”); ważne jest również to, by wartość metody ustawić na post. Na końcu należy dodać komponent typu file, dzięki któremu gość wskaże plik do wysłania.

Plik formularz.html:

<form enctype="multipart/form-data" action="up.php" method="post">
<input type="file" name="plik">
<input type="submit" value="Wyślij na serwer">
</form>

13.3. Odbiór pliku w teorii

Po wysłaniu danych w pliku up.php dostępna będzie wielowymiarowa tablica $_FILES – pierwszym wymiarem będą nazwy pól file z formularza, a drugim następujące dane o wysłanym pliku:

* name – oryginalna nazwa pliku (taka jaka u użytkownika),
* tmp_name – tymczasowa nazwa pliku (użyta zostanie do skopiowania do folderu docelowego),
* size – wielkość w bajtach,
* type – typ MIME pliku (np. text/html),
* error – (dodane w PHP 4.2) zwraca kod błędu, o ile taki wystąpił.

13.4. Kody błędów

* nie wystąpił błąd – plik wysłany poprawnie,
* wielkość pliku przekracza wartość maksymalną określoną w dyrektywie upload_max_filesize,
* wielkość pliku przekracza wartość maksymalną określoną w polu MAX_FILE_SIZE formularza,
* plik został wysłany częściowo,
* żaden plik nie został wysłany.

Wyjaśnić należy chyba tylko błąd numer 2. W formularzu, z którego wysyłane będą pliki, można umieścić pole typu hidden o nazwie MAX_FILE_SIZE, gdzie należy podać maksymalną wielkość pliku do wysłania. Dla przykładu:

<input type="hidden" name="MAX_FILE_SIZE" value="30000" />

MAX_FILE_SIZE zależne jest od przeglądarki i nie można na nim polegać w stu procentach. Na przykład wczesne wersje Firefoksa nic sobie nie robiły z obecności takiego pola i pozwalały wysłać plik. PHP sprawdza jednak wielkość pliku i wyświetla błąd nr 2.

Przyszedł czas na zbiór up.php – dzięki niemu plik jest odbierany i zapisywany na serwerze.

<?
$uploaded = "var/www/uploady/". $_FILES['plik']['name'];
if (is_uploaded_file($_FILES['plik']['tmp_name'])) {
if ($_FILES['plik']['size'] > 1024*1024*1024) {
echo 'Plik jest za duży';
} else {
move_uploaded_file($_FILES['plik']['tmp_name'],$uploaded);
echo "Operacja przebiegła pomyślnie";
}
} else {
echo 'Błąd przy przesyłaniu danych!';
}
?>

Najpierw należy sprawdzić, czy plik został na pewno wysłany przez formularz. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość ominięcia zabezpieczeń i uruchomienia np. dowolnego skryptu PHP. Jeśli plik nie został wysłany, pokazywany jest błąd. Następnie sprawdzana jest wielkość pliku, która na poniższym przykładzie nie może przekroczyć 1 MB – 1073741824 bajtów. Jeśli jego wielkość jest większa, pokazywany jest błąd. Jeżeli nie, to plik zostaje przeniesiony na właściwe miejsce i wypisywane jest potwierdzenie, że operacja przebiegła pomyślnie.
Skrypt, który odbiera plik, powinien zawierać kod określający, co stanie się z wysłanym plikiem. Możemy więc usunąć pliki za duże lub za małe. Dla przykładu:

if ($_FILES['plik']['size'] > 1073741824

lub odebrać tylko pliki graficzne:

if ($_FILES['plik']['type']=="image/jpeg"
|| $_FILES['plik']['type']=="image/gif"))

Pamiętajmy, że od PHP 4.2.0 możemy używać funkcji $_FILES['plik']['error'], aby sprawdzić, co poszło nie tak.
Jeśli podczas uploadu plików odkryjemy, że tablica $_FILES jest pusta, to oznacza, iż wielkość przesyłanego pliku przekracza wielkość ustawioną w dyrektywie post_max_size pliku php.ini.

13.5. Upload wielu plików

Jeśli potrzebujemy wysłać więcej niż jeden plik z formularza, możemy się posłużyć jedną z dwóch metod: nadać każdemu komponentowi file inną nazwę lub wykorzystać tablicę. Oto zmodyfikowany plik formularz.html:

<form enctype="multipart/form-data" action="up.php" method="post">
<input type="file" name="plik[]">
<input type="file" name="plik[]">
<input type="file" name="plik[]">
<input type="submit" value="Wyślij na serwer">
</form>

A oto up.php po drobnych przeróbkach:

<?
for ($i=0; $i<sizeof($_FILES['plik']['size']); $i++) {
if ($_FILES['plik']['size'][$i] !=0) {
$uploaded = "var/www/uploady/". $_FILES['plik']['name'][$i];
if (is_uploaded_file($_FILES['plik']['tmp_name'][$i])) {
if ($_FILES['plik']['size'][$i] > 1024*1024*1024) {
echo "Plik numer $i jest za duży<br />";
} else {
move_uploaded_file($_FILES['plik']['tmp_name'][$i],
$uploaded);
echo "Operacja wysyłania pliku $i
przebiegła pomyślnie<br />";
}
} else {
echo "Błąd przy przesyłaniu danych w pliku $i!<br />";
}
}
}
?>

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:38    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Sesje

14.1. Wstęp do sesji

Dzięki sesjom możemy przechowywać pewne dane (takie jak identyfikator użytkownika czy jego login) podczas następujących po sobie wywołań strony. Działa to podobnie jak ciasteczka bez ustawionego czasu wygaśnięcia (expire) – przy czym dostęp do danych znika przy wylogowaniu się (dzięki specjalnemu przyciskowi na stronie) lub zamknięciu wszystkich okien przeglądarki. Sesje od ciastek odróżnia również to, że wszystkie dane są przechowywane nie u klienta, ale na serwerze. Na komputerze gościa trzymany jest jedynie identyfikator sesji, który znajduje się w ciasteczku lub przekazywany jest przez adres strony metodą GET.

Sesje rozpoczynamy, uruchamiając na stronie funkcję session_start(). Sprawdza ona, czy nie istnieje już rozpoczęta sesja. Jeśli tak, to pobiera identyfikator sesji z URL lub z ciastka i odtwarza wszystkie zmienne przechowywane w sesji, a jeżeli nie, to tworzy nową sesję i nadaje unikatowy identyfikator. Dostęp do zmiennych sesyjnych odbywa się poprzez obecną w PHP w wersji od 4.0.6 tablicę superglobalną $_SESSION. Dla przykładu:

<?
session_start();
if (isset($_SESSION['licznik']))
$_SESSION['licznik']++;
else
$_SESSION['licznik']=1;
echo "Oglądasz tą stronę już ".$_SESSION['licznik']." raz";
?>

Jeśli nie potrzebujemy już danej zmiennej zapisanej w sesji, używamy funkcji unset(), a zostanie ona „wymazana” z sesji. Dla przykładu:

<?
session_start();
unset($_SESSION['licznik']);
?>

Jak już wspomnieliśmy, ID sesji może być przekazane na dwa sposoby: za pomocą ciastka lub URL-u. Jako że niektóre przeglądarki mogą nie zaakceptować ciasteczek, nie należy na nich polegać w 100%. Trzeba wówczas wstawić też ID sesji do adresu strony. PHP może to zrobić sam – jeśli był kompilowany z opcją--enable-trans-sid – ale jeżeli tak się nie stało, należy ręcznie umieścić ID w adresie. Dla przykładu:

<a href="jakasstronka.php?<?=SID?>">Idź dalej</a>
<a href="jakasstronka.php?<?echo SID?>">Idź dalej</a>

Te dwie metody mają podobne działanie, chociaż pierwsza wydaje się łatwiejsza w zapisie. Tej pierwszej można jednak użyć tylko wtedy, gdy została włączona możliwość używania krótkich tagów. Dlatego pisząc skrypty pod kątem serwera, którego konfiguracji nie znamy, używajmy tej drugiej metody.

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszDołączył: 18 Maj 2008
Posty: 413

PostWysłany: Wto Sie 05, 2008 17:39    Temat postu: Kurs PHP Odpowiedz z cytatem

Dynamiczna grafika

15.1. Jak to działa?

Dzięki użyciu obecnej domyślnie w PHP biblioteki GD istnieje możliwość dynamicznego tworzenia plików graficznych. Grafika taka jest tworzona przez parser PHP, a następnie wysyłana do przeglądarki tak jak zwykły plik graficzny. Dzięki GD można utworzyć grafikę w różnych formatach, m.in. jpg, GIF, WBMP i PNG, przy czym zalecane jest używanie właśnie PNG, który ostatnio zaczyna wypierać GIF-y z Sieci.

15.2. Podstawy

Dynamiczną grafikę wstawia się do dokumentu tradycyjnie, używając znacznika <img>. Jedyną różnicą jest to, że atrybut src wskazuje na plik z rozszerzeniem PHP. Możliwe jest nawet uruchamianie skryptu tworzącego grafikę z parametrami podanymi jako zmienne GET. Oto, jak należy wstawić przykładowy obrazek do dokumentu:

<?
echo"<img src=\"licznik.php?wizyty=".$licz."\" />";
?>

Najważniejsze jest ustawienie Content-type w nagłówku, tak aby przeglądarka mogła odpowiednio zinterpretować plik. Dla przykładu:

<?
header("Content-type: image/png");
?>

W zależności od założonego typu pliku należy ustawić odpowiedni Content-type na image/png, image/gif lub image/jpeg. Następnie należy utworzyć nowy, pusty obrazek za pomocą funkcji imagecreate(). Zwraca ona uchwyt do obrazka, coś na wzór uchwytu do pliku funkcji fopen(). Jako parametry tej funkcji trzeba podać wysokość i szerokość obrazka. Dla przykładu:

$img=imagecreate(200,200);

Można też utworzyć nowy obrazek na podstawie wzorca za pomocą funkcji imagecreatefrompng(). Jest to bardzo dobra metoda do tworzenia np. przycisków na stronie. Wystarczy utworzyć jeden obrazek z tłem i później stworzyć tylko skrypt wstawiający tekst z parametru GET na gotowe tło. Dla przykładu:

$img=imagecreatefrompng("buttony/podklad1.png");

Po zakończeniu tworzenia obrazka trzeba go wysłać do przeglądarki. Służą do tego funkcje imagepng(), imagejpeg(), imagegif() i imagewbmp(). Pobierają one dwa argumenty. Jako pierwszy należy podać wskaźnik do obrazka, a drugi (opcjonalny) to nazwa pliku (używamy go w momencie, gdy chcemy zapisać obrazek na serwerze).

W nazwach kilku funkcji obsługi grafiki występuje również format pliku, np. imagecreatefrompng czy imagepng. Oznacza to, że funkcja ta służy do obsługi danego formatu pliku. Do obsługi innych formatów służą inne funkcje, z innymi nazwami, np. imagecreatefromjpeg czy imagegif. Należy o tym pamiętać i podczas tworzenia obrazka trzymać się zawsze jednego formatu. Tworząc cały serwis, najlepiej tworzyć pliki graficzne w jednym wybranym formacie, chociaż najbardziej przyszłościowym wydaje się właśnie PNG.

15.3. Pierwsze rysunki – deklaracja kolorów

Jeśli mamy już gotowy plik, warto teraz coś w nim narysować. Najpierw jednak należy zadeklarować kolory, które będą użyte podczas malowania. Do deklarowania koloru służy funkcja imagecolorallocate(), która pobiera cztery argumenty. Należy podać kolejno zmienną-obiekt z obrazkiem oraz wartości składowe: czerwoną, zieloną i niebieską wybranego koloru (od 0 do 225). Funkcja zwraca zmienną-identyfikator koloru. Dla przykładu:

<?
$orange=imagecolorallocate($img,220,210,60);
$white=imagecolorallocate($img,225,225,225);
$black=imagecolorallocate($img,0,0,0);
?>

15.4. Wypełnianie

Do wypełniania zwartych powierzchni służy funkcja imagefill(). Należy podać cztery argumenty, zmienną id obrazka, współrzędną początkową x (left), współrzędną początkową y (top) oraz id koloru. Dla przykładu:

<?
imagefill($img,0,0,$black);
?>

15.5. Linie

Aby narysować linię, należy użyć funkcji imageline(). Argumenty, które należy podać, to imageline(obrazek, x_poczatkowe, y_poczatkowe, x_koncowe, y_koncowe, kolor). Na rysunku obok widać narysowaną linię i opisane współrzędne. Dla przykładu:

<?
imageline($img,120,120,190,190,$white);
?>

15.6. Kwadraty

Aby narysować kwadrat, należy użyć funkcji imagerectangle(). Argumenty, które podajemy, to imagerectangle(obrazek, x_poczatkowe, y_poczatkowe, x_koncowe, y_koncowe, kolor), przy czym x_początkowe i y_poczatkowe to współrzędne lewego górnego wierzchołka kwadratu, a x_koncowe i y_koncowe to współrzedne prawego dolnego wierzchołka. Istnieje też funkcja imagefilledrectangle() (te same argumenty), rysująca wypełniony kwadrat. Dla przykładu:

<?
imagerectangle($img,10,10,30,30,$orange);
imagefilledrectangle($img,30,30,50,50,$orange);
?>

15.7. Elipsy

Do rysowania elipsy należy użyć funkcji imageellipse(). Argumenty, które podajemy, to imageellipse(obrazek, x_srodka, y_srodka, x_szerokosc, y_wysokosc, kolor). Istnieje też funkcja imagefilledellipse() (te same argumenty), rysująca wypełnioną elipsę. Dla przykładu:

<?
imageellipse($img,180,20,20,20,$orange);
imagefilledellipse($img,20,180,20,20,$orange);
?>

15.8. Kształty bliżej nieokreślone

Jeśli musimy narysować nieregularny kształt, należy się posłużyć funkcją imagepolygon(). Argumenty, które podajemy, to imagepolygon(obrazek, tablica_wierzcholkow, ilosc_wierzcholkow, kolor). Tablica wierzchołków to tablica przygotowana według poniższego wzorca:

<?
$wartosci=array(
50,50,// punkt 1 (x, y)
90,60,// punkt 2 (x, y)
80,100,// punkt 3 (x, y)
40,60,// punkt 4 (x, y)
);
?>

Pamiętajmy, żeby zmienna liczba_wierzchołkow miała taką samą wartość jak liczba, którą zadeklarowaliśmy w tablicy. W przeciwnym wypadku wystąpi błąd. Oczywiście, tak jak w innych sytuacjach, istnieje też funkcja tworzącą wypełniony wielobok – imagefilledpolygon(). Efekt taki jak na obrazku (biały wielobok z pomarańczowym obrysem) uzyskaliśmy, wywołując dwa razy tworzenie wieloboku o tych samych wierzchołkach: raz białego z wypełnieniem, a drugi raz pomarańczowego. Dla przykładu:

<?
imagefilledpolygon($img,$wartosci,4,$white);
imagepolygon($img,$wartosci,4,$orange);
?>

15.9. Łuki

Schemat działania imagearc()
i kontynuacja 'malowanki':
Aby narysować część okręgu, należy posłużyć się funkcją imagearc(). Argumenty, które podajemy, to imagearc(obrazek, x_srodka, y_srodka, szerokosc, wysokosc, kat_poczatka, kat_konca, kolor). Łuk jest zawsze rysowany od poziomu (jak na schemacie) zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dla przykładu:

<?
imagearc($img,120,120,100,100,90,360,$orange);
?>

Łuki wypełnione
IMG_ARC_PIE IMG_ARC_CHORD IMG_ARC_NOFILL
IMG_ARC_EDGED IMG_ARC_EDGED+IMG_ARC_NOFILL
W poprzednich funkcjach, żeby otrzymać figurę wypełnioną, wystarczyło zmienić nazwę funkcji, dodając filled. Aby narysować wypełniony łuk, należy się również posłużyć funkcją imagefilledarc(). Oprócz parametrów opisanych przy imagearc() musimy również na końcu dodać jeszcze styl wypełnienia. Cztery dostępne style to:

* IMG_ARC_PIE – tworzy wypełniony łuk, połączony ze środkiem okręgu,
* IMG_ARC_CHORD – tworzy wypełniony trójkąt, początek i koniec łuku są połączone prostą,
* IMG_ARC_NOFILL – tworzy sam łuk bez wypełnienia,
* IMG_ARC_EDGED – użyty pojedynczo wygląda tak samo jak IMG_ARC_PIE.

Dla przykładu:

<?
imagefilledarc($img,40,30,100,100,30,120,$orange,IMG_ARC_PIE);
?>

Style można łączyć operatorem + (tworząc w ten sposób nowe style). Najlepszym przykładem na to jest połączenie IMG_ARC_NOFILL oraz IMG_ARC_EDGED, dzięki któremu otrzymujemy sam łuk i linie łączące jego końce ze środkiem (bez wypełnienia). Warto też samemu eksperymentować z różnymi kombinacjami stylów, które dają czasem dosyć ciekawe efekty.

15.10. Napisy

Do dodawania do obrazka napisów służy kilka funkcji. Pierwsza z nich to imagechar(). Dodaje ona do obrazka tylko jeden znak. Jej argumenty to imagechar(obrazek, wielkosc, x_poczatkowe, y_poczatkowe, znak, kolor). Wielkość to cyfra od 1 do 5 – 1 to najmniejsza, 5 to największa. Dla przykładu:

<?
imagechar($img,3,80,80,'P',$orange);
?>

Istnieje też druga funkcja dodająca po jednym znaku do obrazka. To imagecharup(). Pobiera ona te same parametry, a różni się od poprzedniej tylko tym, że rysuje znak pionowo.

15.11. Ciąg znaków

Aby dodać jakiś tekst do obrazka, nie trzeba bawić się w dodawanie po kolei każdego znaku. Wystarczy uzyć funkcji imagestring(). Parametry, które podajemy, są takie same jak w wypadku imagechar(), tylko zamiast pojedynczego znaku podaje się cały ciąg. Dla przykładu:

<?
imagestring($img,5,80,80,'PHP jest OK',$orange);
?>

Aby dodać tekst pionowo, wystarczy (podobnie jak w wypadku jednego znaku) użyć funkcji imagestringup().

15.11. Styl ciągu znaków

Domyślna czcionka w imagestring() nie jest zbyt ciekawa. Czasem zachodzi potrzeba wypisania czegoś bardziej ciekawym fontem. Z pomocą przychodzi wtedy funkcja imagettftext(), dzięki której możemy tworzyć napisy pisane dowolną czcionką True Type. Oto argumenty, które trzeba podać do funkcji:

imagettftext(obrazek, wielkosc,
kat, x_poczatkowe, y_poczatkowe,
kolor, plik_z_czcionka, tekst)

Wielkość to tym razem nie liczba od 1 do 5, a liczba od 5 do 150 reprezentująca wielkość w pikselach, taką jaką znamy z np. Worda. Kąt to kąt nachylenia tekstu. Wyrażenie 0 stopni to tekst pisany normalnie – poziomo. Tym razem jednak tekst jest obracany o dany kąt przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zmienne x_poczatkowe i y_poczatkowe to współrzędne lewego (dolnego) wierzchołka tekstu (a nie lewego górnego, tak jak w imagestring()!). W parametrze plik_z_czcionka należy zaś podać adres do pliku .TTF z czcionką True Type. Czcionki True Type to czcionki używane w systemie – wystarczy skopiować taki plik z folderu C:\WINDOWS\FONTS i wgrać go na własne konto ze stroną. Dla przykładu:

<?
imagettftext($img,10,315,30,
30,$orange,"folder/acmesa.ttf","czcionka A.C.M.E - test");

imagettftext($img,10,20,30,
140,$white,"folder/bluehigb.ttf","czcionki True Type");
?>

15.12. Licznik wyświetlający grafikę

Pokażemy teraz, jak utworzyć plik licznik.php pobierający liczbę odwiedzin z parametru wizyty i wyświetlający graficznie liczbę odwiedzin. Najpierw należy ustawić odpowiednią wartość Content-type. Później kopiujemy zawartość zmiennej wizyty z tablicy _GET do zmiennej $wizyty, a w zmiennej $dl zapisujemy długość ciągu zmiennej $wizyty. Kolejno tworzymy obrazek o odpowiedniej szerokości (liczba cyfr*20) i definiujemy kolory. Pokrywamy tło na czarno i w pętli for wyświetlamy po kolei każdą cyferkę, używając funkcji imagettftext(). Na koniec wysyłamy gotowy obrazek, używając imagepng(). Dla przykładu:

<?php
header("Content-type: image/png");
$wizyty=$_GET['wizyty'];
$dl=strlen($wizyty);
$img=imagecreate(($dl*20),40);//szerokość zależna od liczby cyfr
$orange=imagecolorallocate($img,220,210,60);//deklaracja kolorów
$black=imagecolorallocate($img,0,0,0);
imagefill($img,0,0,$black);//wypełnienie tła
for($i=0;$i$dl;$i++) {
imagettftext($img,15,0,$i*20+5,27,$orange,"gd/bluehigb.ttf",
substr($wizyty,$i,1));
}
imagepng($img);//wysłanie obrazka do przeglądarki
?>

Aby teraz wstawić to do dokumentu, należy użyć znacznika <img>. Dla przykładu:

<img src="licznik.php?wizyty=12345" />

a tam, gdzie jest wpisane 12345, wpisać nazwę zmiennej z liczbą do wyświetlenia.

Polecam www.webhosting.pl
_________________
nauka na keyboardzie impresariat stroiciel agencja artystyczna nauka na pianinie stomatolog
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja Rekomendacja Strona Główna » Luźne rozmowy na każdy temat Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Nauka gry na klarnecie w Częstochowie Stomatolog Częstochowa Impresariat Katalog branży artystycznej

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional